Kolumbijský prezident žádá od Kuby vydání vůdců ELN. Povstalce viní z atentátu v Bogotě

Kolumbie vyzvala Kubu, aby zatkla desítku velitelů povstalecké organizace Vojsko národního osvobození (ELN), které připisuje odpovědnost za čtvrteční bombový útok na policejní akademii v Bogotě s 21 mrtvými a desítkami zraněných. Kuba podle tiskových agentur na žádost odpověděla, že se bude řídit závazky přijatými ještě před nynější roztržkou, a znovu vyjádřila Kolumbii svou soustrast.

Bogotá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolumbijský prezident Iván Duque | Foto: Luisa Gonzalez | Zdroj: Reuters

Kolumbijský prezident Iván Duque v noci na sobotu oznámil, že zrušil dekret rušící zatykače na vůdce ELN, poslední aktivní povstalecké organizace v zemi, kteří žijí na Kubě.

Povstalec zaútočil na policejní akademii v kolumbijské Bogotě. Zemřelo nejméně 20 mladých kadetů

Číst článek

Podle agentury AFP tím „pohřbil“ mírová jednání s povstalci z ELN.

„Celé Kolumbii je jasné, že ELN doopravdy netouží po míru,“ řekl Duque v televizi a připomněl dlouhý seznam 400 teroristických útoků, připisovaných povstalcům od začátku mírových jednání v roce 2017.

„Rádi bychom poděkovali kubánské vládě za vyjádřenou solidaritu a žádáme, aby zajala teroristy nacházející se na jejím území a předala je do rukou kolumbijské policie,“ dodal prezident s tím, že žádná ideologie nemůže omluvit krutost čtvrtečního atentátu.

Prezidentovo vystoupení následovalo poté, co úřady uvedly, že útok na policejní akademii spáchal expert ELN na výbušniny, který při útoku zahynul.

Šestapadesátiletý Kolumbijec José Aldemar Rojas se už v 90. letech přidal k ELN a před několika lety při manipulaci s trhavinou přišel o ruku.

Kolumbijské volby vyhráli odpůrci mírové dohody s povstalci. Strana FARC úplně propadla

Číst článek

Místní média označila útok za nejhorší teroristický čin v Bogotě od roku 2003, kdy explodovala bomba v garážích luxusního klubu El Nogal a zabila 36 lidí.

Útok tehdy spáchali levicoví povstalci z organizace FARC, která v roce 2017 uzavřela mírovou dohodu s vládou a loni složila zbraně.

Čtvrteční šokující útok podle agentury AP připomněl některé nejkrvavější kapitoly z nedávné minulosti země.

Pravicový prezident Duque požaduje od ELN, aby osvobodila unesená rukojmí, jejichž počet se odhaduje na 17, a skoncovala s veškerými kriminálními aktivitami, než se obnoví mírová jednání.

ELN má podle odhadů asi 1500 až 2000 členů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme