Volba českého prezidenta běžné Američany moc nezaujala. Vlastně vůbec

Americká média zaznamenala vítězství Miloše Zemana. Píší a zmiňují se o zvolení levicového proevropského politika. K uším běžných Američanů se ale informace o volbě vlastně vůbec nedostaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman vyhrál prezidentské volby | Zdroj: Reuters

Jméno nastupujícího českého prezidenta Miloše Zemana přes víkend v amerických médiích určitě nezapadlo. Například list New York Times dokonce poslal zpravodaje Dana Bilefského přímo do Prahy. Ostatní velká média po pravdě řečeno vycházela spíš z agenturních zpráv.

Ale co je podstatné: Všimli si informace o prezidentské volbě ve vzdáleném Česku běžní Američané? Ptám se na místě, kde jich o víkendu najdete opravdu hodně. Konkrétně u nákupního střediska Arundel Mills v Marylandu, mezi městy Baltimore a Washington.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dostaly se informace o novém českém prezidentovi k uším běžných Američanů? To se pokoušel zjistit zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

Nikdo z dotázaných o prezidentské volbě v České republice nevěděl. A věřte, ptal jsem se trpělivě víc než hodinu. Pochopil jsem, že asi bude třeba snížit laťku: Slyšeli někdy vůbec o České republice?

Lydie z Marylandu mi trochu bere dech. O Česku nikdy neslyšela, nezná jeho hlavní město a prostě neví, že taková země vůbec existuje. Jiní o nás aspoň slyšeli. Zkouším to na ně tedy jinak. Když nečetli o volbách, co se jim vybaví jako první, když řeknu Česká republika nebo Čech?

Vida, dopracujeme se ke jménům sportovců Ivan Lendl a Martina Navrátilová. A postupem času i k Jaromíru Jágrovi. Ale co se politiky týče, nezabírá ani jméno, které si lidé v téhle zemi většinou pamatují nejvíc.

Američané před obchoďákem Václava Havla prostě neznají. Z výsledku nynějších voleb můžete mít radost, nebo být zklamaní. Věřte ale, že pohled Američanů na Česko osobnost prezidenta nijak nezmění.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme