Volba německého prezidenta je tentokrát nezvykle dramatická

V Německu bude už zítra Spolkové shromáždění hlasovat o nové hlavě státu. Favoritem je dosavadní prezident Horst Köhler. Ten se ale o své znovuzvolení musí třást. Hlasování je na německé poměry přikládána velká pozornost. Jeho výsledek totiž může ovlivnit "dynamiku" před volbami do Evropského parlamentu i před podzimním hlasováním do Spolkového sněmu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána

Braniborská brána | Foto: Jiří Hošek

Jedno je dopředu jasné. Volba spolkového prezidenta bude tentokrát pěkná detektivka. Posuďte sami!

O přízeň volitelů ve Spolkovém shromáždění se za postkomunistickou Die LINKE uchází herec Peter Sodann, tedy komisař Bruno Ehrlicher ze seriálu Místo činu. S hlasem hereckého kolegy Leonarda Lansinka, neboli detektiva televizní řady ZDF Georga Wilsberga, počítat nemůže.

Jiného favorita bude mít zřejmě i další prominentní volitel Ottfried Fischer, tedy kriminalista z Čechům dobře známého seriálu Big Ben. Naopak Uwe Steimle alias komisař Jens Hinrichs by svůj hlas Sodannovi věnovat měl. Stejně jako kdysi, když východoněmecká veřejnost volala "Policii 110", by měl vyslyšet přání stranických šéfů Die LINKE.

Peter Sodann ale představuje okrajového kandidáta nejen svým voláním po nové německé hymně a požadavkem na uvěznění šéfa Deutsche Bank Josefa Ackermanna. O post spolkového prezidenta si to reálně rozdají dosavadní nájemník berlínského zámku Bellevue, konzervativně-liberální kandidát Horst Köhler a jeho staronová sociálně demokratická vyzyvatelka Gesine Schwanová.

"Myslím si, že Köhler bude zvolen i hlasy volitelů SPD, a to možná už v prvním kole. Všechno tomu nasvědčuje. Překvapení se ale nedá vyloučit. Podle mě nebyla nominace Schwanové z pohledu SPD úplně šťastná. Strana dlouhou dobu signalizovala, že bude volit Horsta Köhlera a pak postavila vlastního kandidáta. Teď budou možná sociální demokraté rádi, když celou záležitost sprovodí ve vší tichosti už v prvním kole ze světa," uvádí šéf berlínského studia televize ARD Ulrich Deppendorf.

Přeběhlíci se ale podle odborníků najdou v obou hlavních táborech. Už před pěti lety dostal Köhler o 18 hlasů méně, než kolik mu podle rozložení sil náleželo. Svými překvapivými zásahy do politického dění si někdejší šéf Mezinárodního měnového fondu udělal v táboře křesťanské unie řadu nepřátel.

Šéf liberální FDP Guido Westerwelle si ale myslí, že Horst Köhler je skutečným prezidentem všech německých občanů. "Nachází vždy jasná slova a nemá žádný jednoznačný ´vnitřní kompas´. Vůči vládě si udržel svoji nezávislost. V době globalizace přichází s návrhy, které mají znaky kompetentnosti nashromážděné během profesního života."

Kdyby se hlava státu volila přímo, vyslovilo by se pro Horsta Köhlera 70 procent Němců. I kvůli tomuto vysokému číslu je politoložka a zmocněnkyně spolkové vlády pro vztahy s Polskem Gesine Schwanová outsiderem. Ta ovšem na rozdíl od svého rivala vedla poměrně účinnou předvolební kampaň. V té se Schwanová snažila vysvětlit své představy o tom, co by spolkový prezident měl dělat.

"Měl by ovlivňovat veřejnou debatu, promlouvat do dlouhodobé orientace země nebo povzbuzovat k větší demokratické angažovanosti. Tenhle potenciál považuji za velmi významný. Vezměme si třeba současnou krizi. Tu je třeba zpracovat nejen coby finančně-technický problém, ale taky po duševní stránce."

Všechno bude mít už zítra v rukou 1224 členů Spolkového shromáždění. 604 volitele nominují strany křesťanské unie spolu s liberální FDP. Navlas stejný počet volitelů čítá paradoxně levicový "trojblok" SPD, Zelení a Die LINKE. V obou prvních kolech je ke zvolení zapotřebí 613 hlasů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme