Volbu německého prezidenta doprovázely chyby a přehmaty

Post spolkového prezidenta sice obhájil Horst Köhler, v Německu se ale teď rozebírají organizační chyby při volbě hlavy státu. Výsledek hlasování totiž pronikl na veřejnost ještě dřív, než ho předseda Spolkového sněmu oficiálně oznámil. O nedůstojnosti volby mluví hlavně sociální demokracie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horst Köhler | Foto: ČTK/AP

I když se v sobotu čekání na oficiální výsledek hlasování neúměrně protahovalo, půlce Německa už bylo jasné, jak Spolkové shromáždění rozhodlo.

Částečně za to může zapisovatelka Spolkového sněmu a poslankyně CDU Julia Klöcknerová, která poměr hlasů v prvním kole "roztroubila" do světa prostřednictvím internetové služby Twitter. Za tento svůj příspěvek občanské žurnalistice se omluvila a na funkci zapisovatelky rezignovala.

Že se o staronové hlavě státu rozhodlo už v prvním kole ale naznačily i další indicie. Do jednacího sálu totiž nechal protokol předčasně přinést květiny pro kandidáty a svá místa hlavně zaujali členové dechového orchestru. Ten přitom zahraje německou hymnu až v okamžiku, kdy je o prezidentovi rozhodnuto.

Předseda poslaneckého výboru pro vnitřní bezpečnost Sebastian Edathy z SPD a někteří jeho kolegové na to konto označili průběh volby Horsta Köhlera za nedůstojný a trapný.

Přečtěte si také:
Horst Köhler obhájil post německého prezidenta
Volba německého prezidenta je tentokrát nezvykle dramatická
Spolková republika Německo slaví 60. výročí svého založení
Německý prezident kritizuje dění na finančních trzích i jeho aktéry
Stasi v 80. letech sledovala německého prezidenta Köhlera
Německo bude mít v čele státu ekonoma Köhlera

Jiří Hošek, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme