Volbu německého prezidenta doprovázely chyby a přehmaty

Post spolkového prezidenta sice obhájil Horst Köhler, v Německu se ale teď rozebírají organizační chyby při volbě hlavy státu. Výsledek hlasování totiž pronikl na veřejnost ještě dřív, než ho předseda Spolkového sněmu oficiálně oznámil. O nedůstojnosti volby mluví hlavně sociální demokracie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horst Köhler | Zdroj: ČTK

I když se v sobotu čekání na oficiální výsledek hlasování neúměrně protahovalo, půlce Německa už bylo jasné, jak Spolkové shromáždění rozhodlo.

Částečně za to může zapisovatelka Spolkového sněmu a poslankyně CDU Julia Klöcknerová, která poměr hlasů v prvním kole "roztroubila" do světa prostřednictvím internetové služby Twitter. Za tento svůj příspěvek občanské žurnalistice se omluvila a na funkci zapisovatelky rezignovala.

Že se o staronové hlavě státu rozhodlo už v prvním kole ale naznačily i další indicie. Do jednacího sálu totiž nechal protokol předčasně přinést květiny pro kandidáty a svá místa hlavně zaujali členové dechového orchestru. Ten přitom zahraje německou hymnu až v okamžiku, kdy je o prezidentovi rozhodnuto.

Předseda poslaneckého výboru pro vnitřní bezpečnost Sebastian Edathy z SPD a někteří jeho kolegové na to konto označili průběh volby Horsta Köhlera za nedůstojný a trapný.

Přečtěte si také:
Horst Köhler obhájil post německého prezidenta
Volba německého prezidenta je tentokrát nezvykle dramatická
Spolková republika Německo slaví 60. výročí svého založení
Německý prezident kritizuje dění na finančních trzích i jeho aktéry
Stasi v 80. letech sledovala německého prezidenta Köhlera
Německo bude mít v čele státu ekonoma Köhlera

Jiří Hošek, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme