Tálibán plní výhrůžky. Ve volebních místnostech v Kábulu došlo k explozím, hlasování ale pokračuje

Několik explozí v sobotu otřáslo volebními místnostmi v Kábulu. Zatím není jasné, kolik obětí si vyžádaly, ale podle úřadů jsou na místě mrtví i zranění. S odkazem na svědky a afghánské úřady o tom informovala agentura AFP. V Afghánistánu v sobotu začaly několikrát odložené parlamentní volby. Radikální hnutí Tálibán opakovaně vyzvalo občany k bojkotu hlasování a varovalo, že se bude snažit útoky na volební místnosti.

Aktualizováno Kábul (Aktualizováno: 10:20 20. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář AFP viděl voliče prchat poté, co exploze zasáhla volební místnost na severu metropole. Další svědci uvedli, že výbuchy viděli i na jiných místech. Několik explozí si vyžádalo mrtvé a zraněné, uvedl podle AFP zaměstnanec ministerstva zdravotnictví v Kábulu.

Podle agentury AP byli zraněni dva policisté, kteří se snažili zneškodnit výbušninu u volební místnosti na severu města a dva civilisté byli zraněni při výbuchu jinde ve městě. Agentura Reuters píše o třech mrtvých policistech a nejméně osmi zraněných.

Agentura AP s odvoláním na místní úřady dříve v sobotu informovala, že na severu Afghánistánu byly při dvou útocích zraněny dvě ženy.

Tálibán zabil guvernéra, šéfa policie a tajné služby. Americkému veliteli se podařilo uniknout

Číst článek

Volby na místě ale pokračují. Později napsala, že Tálibán v centrální provincii Ghór přepadl a zabil čtyři policisty, kteří mířili k volbám.

V terénu je 54 000 vojáků a policistů

Volební místnosti se otevřely v 7:00 místního času (4:30 SELČ) a uzavřeny budou v 16:00 místního času (13:30 SELČ). Hlasování, v němž se na 2500 kandidátů uchází o 250 křesel v afghánském parlamentu, se původně mělo konat již v roce 2015, bylo ale opakovaně odkládáno kvůli špatné bezpečnostní situaci a sporům kolem volební reformy.

K zajištění klidného průběhu voleb afghánská vláda nasadila 54 000 příslušníků bezpečnostních sil. Hraniční přechody s Pákistánem byly uzavřeny a doprava ve velkých městech byla omezena či přímo zastavena.

Zhruba třetina ze 7000 volebních center ale zůstane podle zpravodajského serveru BBC News kvůli bezpečnostním hrozbám uzavřena. V centrální provincii Ghazní se kvůli politickému a etnickému napětí hlasování vůbec neuskuteční a v jižní provincii Kandahár bylo o týden odloženo po čtvrtečním zabití mocného šéfa provinční policie.

Podvody při registracích

K volbám se zaregistrovalo 8,9 milionu lidí, existuje ale silné podezření, že značná část registrací byla provedena na základě falešných dokladů tak, aby podvodníci mohli vhazovat do uren více lístků pro své favority.

Neregulérnostem mají letos zamezit přístroje ověřující totožnost hlasujících podle biometrických údajů.

Na využití přístrojů se ale afghánští političtí vůdci dohodli teprve před několika týdny, pracovníci volebních středisek nebyli k jejich obsluze vyškoleni a podle pozorovatelů nejsou přístroje propojeny s datovým centrem, takže nemohou spolehlivě zabránit opakovanému hlasování.

Důležitý test demokracie

Od svržení Tálibánu v roce 2001 se v Afghánistánu jedná o třetí parlamentní volby, předchozí se konaly v letech 2005 a 2010.

Hlasování je považováno za test před ještě sledovanějšími prezidentskými volbami, chystanými na 20. dubna 2019, a obecně za klíčovou událost na cestě země k demokracii. Předběžné výsledky by měly být zveřejněny 10. listopadu, konečné mají být po období vyhrazeném pro stížnosti známy nejpozději 20. prosince, uvedl zpravodajský server BBC News.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme