Volby v Bavorsku vyhrála CSU s 37,2 procenta. Jde o nejhorší výsledek za téměř 70 let

Nedělní zemské volby v Bavorsku vyhrála vládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU), potvrdily v pondělí předběžné oficiální výsledky. Zisk 37,2 procenta hlasů ale pro tuto stranu představuje nejhorší výsledek za téměř 70 let. Druhou nejsilnější stranou se stali Zelení (17,5 procenta hlasů) a do bavorského parlamentu se poprvé dostala protestní Alternativa pro Německo (AfD) s 10,2 procenta hlasů. Volební účast byla 72,4 procenta.

Mnichov (Aktualizováno: 10:52 15. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr vnitra Horst Seehofer | Foto: Michaela Rehle | Zdroj: Reuters

Třetí Svobodní voliči (FW) získali 11,6 procenta hlasů. Nejhoršího výsledku od druhé světové války dosáhla v Bavorsku podle agentury AP sociální demokracie (SPD), která skončila s 9,7 procenta pátá. Šestici stran v bavorském parlamentu uzavírají svobodní demokraté (FDP) s 5,1 procenta hlasů.

Volby v Bavorsku: CSU získala podle odhadů nejméně hlasů za desítky let, slaví AfD i Zelení

Číst článek

Přes všechny změny bude nakonec vládu největší spolkové země podle všeho znovu sestavovat CSU, zřejmě spolu se Svobodnými voliči (FW). V bavorském parlamentu, který bude mít nově 205 křesel, budou mít tyto strany pohodlnou většinu. CSU získala 85 mandátů a Svobodní voliči 27, dohromady tedy 112.

Strany pravděpodobné budoucí opozice si celkem přijdou na 93 křesel. Zelení mají 38 mandátů, AfD a SPD po 22 a FDP 11.

Zemský sněm bude po letošních volbách s 205 křesly o poznání větší než ten minulý, v němž zasedalo 180 zákonodárců. Důvodem je zvláštnost bavorského volebního systému, díky níž se velikost parlamentu volby od voleb může měnit.

Křesťanskosociální unie bavorské politice dominuje desetiletí a stavěla téměř bez výjimky jednobarevné vlády. O hlasy voličů přišla patrně kvůli své migrační politice a nevelké oblibě bavorského premiéra Markuse Södera.

Předseda CSU a ministr vnitra Horst Seehofer, který je podle voličů nejvíce zodpovědný za současný stav bavorské strany, zatím rezignovat nehodlá. Podle pozorovatelů ale není vyloučeno, že ho k tomu spolustraníci v příštích dnech donutí. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme