V belgických parlamentních volbách značně posílila krajní pravice. V hlavním městě si polepšili zelení

Krajně pravicová strana Vlámský zájem (Vlaams Belang; VB) bude po volbách v Belgii třetí nejsilnější stranou v celostátním parlamentu. Polepšila si o 15 mandátů a obsadí celkem 18 křesel, zatímco ztráty si připsaly strany minulé koalice. Vyplývá to z téměř kompletních výsledků nedělního hlasování. Podle agentury AFP volby prohloubily roztříštěnost 150 členného zákonodárného sboru, do něhož proniklo 12 subjektů.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dries Van Langenhove, člen krajně pravicové strany Vlámský zájem, před vyhlášením výsledků voleb v Belgii | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Belgičané rozhodovali také o složení regionálních sněmů, které reprezentují metropoli Brusel a jednotlivé jazykové oblasti. V tom vlámském přidal protiimigrační VB 17 křesel a stal se zde druhou nejsilnější stranou, zatímco v hlavním městě a ve Valonsku si nejvíce polepšili valonští zelení (Écolo). Ti obsadí také 13 křesel v celostátním parlamentu.

Celoevropské výsledky voleb: oslabili lidovci a socialisté, posílili zelení a nacionalisté

Číst článek

Ztráty zaznamenaly liberálové bývalého premiéra Charlese Michela i vlámští nacionalisté Nové vlámské aliance (N-VA), kteří však s 25 poslanci zůstanou největším parlamentním uskupením. Čtveřice stran vládní koalice z let 2014 až 2018 dohromady ztratila 20 křesel a tím pádem i většinu na celostátní úrovni.

„Tyhle volby byly o našich lidech, a naši lidé musí být na prvním místě,“ řekl svým stoupencům lídr VB Tom Van Grieken. Vůdkyně Écolo Zakia Khattabiová zase mluvila o „zelené vlně“ a alternativě, po které volali účastníci pravidelných protestů za ráznější ekologickou politiku.

Už v pondělí podle AFP začne v Belgii první kolo dlouhého a složitého sestavování příští vlády. Bez ní je země od prosince, kdy koalici premiéra Michela položil odchod N-VA. Vlámští nacionalisté opustili kabinet na protest proti ratifikací paktu OSN o migraci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme