Zástupci členských zemí se dohodli na termínu voleb do Evropského parlamentu. Po brexitu ubude 46 křesel

Příští volby do Evropského parlamentu se uskuteční 23. až 26. května 2019. Dohodli se na tom v úterý zástupci členských zemí v Radě Evropské unie. Europarlament bude mít nově po odchodu Británie z EU 705 křesel místo dosavadních 751.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jean-Claude Juncker v Evropském parlamentu | Foto: Christian Hartmann | Zdroj: Reuters

Rada uvedla, že podle pravidel z roku 1976 by se volby měly konat mezi 6. a 9. červnem, tento termín ale členské státy považují na nevhodný a navrhly tak jeho změnu. Po obdržení stanoviska europarlamentu by Rada měla své rozhodnutí oficiálně přijmout do konce června.

Co bude s mandáty Británie po odchodu z EU? Europoslanci odmítli nadnárodní kandidátky

Číst článek

Občané EU volí zástupce do Evropského parlamentu jednou za pět let. Po posledních volbách z května 2014 je v něm nejsilnější politická skupina Evropská lidová strana (EPP) se 217 křesly, následovaná aliancí socialistů a demokratů (S&D) se 189 zástupci, další skupiny už mají méně než 75 poslanců.

V Česku se v minulých volbách rozdělovalo 21 míst v Evropském parlamentu. Těsně nejúspěšnější podle zisku voličských hlasů bylo hnutí ANO, které obdrželo čtyři mandáty, stejně jako koalice TOP09 a STAN; rovněž ČSSD měla úspěšné čtyři kandidáty. Zbylá křesla si rozdělily KSČM (tři), KDU-ČSL (tři), ODS (dvě) a Svobodní (jedno). Hlasování provázel rekordně nízký zájem voličů, kterých přišlo k urnám jen 18,2 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme