Volby do katalánského parlamentu vyhráli socialisté. Výsledky naznačují konec 10leté vlády separatistů

Ve volbách do regionálního parlamentu v Katalánsku po sečtení více než 94 procent hlasů vedou socialisté blízcí vládě v Madridu, separatisté skončili druzí. Žádná strana nemá většinu potřebnou k sestavení jednobarevné vlády. Strana katalánských socialistů, kterou vede někdejší španělský ministr zdravotnictví Illa a která je sesterskou stranou socialistů španělského premiéra Sáncheze, má podle dílčích výsledků ve 135členném parlamentu 42 křesel.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělská a katalánská vlajka na demonstraci v Barceloně. Ilustrační foto.

Vzhledem k tomu, že žádná strana nezískala většinu potřebnou k sestavení jednobarevné vlády, lze očekávat, že socialisté budou v následujících dnech a možná týdnech jednat o sestavení koalice | Foto: Rafael Marchante | Zdroj: Reuters

Výsledky podle agentury AP naznačují, že by mohla skončit více než desetiletá vláda separatistů v tomto autonomním regionu na severovýchodě Španělska. Čtyři separatistické strany podle téměř konečných výsledků získaly 62 křesel, což nedosahuje na potřebnou většinu 68.

Do eurovoleb ve Španělsku zasáhnou spory o amnestii pro separatisty. Rozhodovat budou i regionální strany

Číst článek

Separatistická strana Společně pro Katalánsko bývalého regionálního premiéra Carlese Puigdemonta, jenž v roce 2017 uspořádal neústavní referendum o nezávislosti Katalánska a pak utekl před španělskou justicí do Belgie, podle dílčích výsledků skončila druhá se 35 křesly.

Republikánská levice Katalánska, jež vládne v Katalánsku od předchozích voleb z února 2021, si podle zatím neúplných výsledků zajistila 20 křesel. ERC byla nejprve v koalici se stranou Junts, pak sama. Junts prosazuje radikálnější postup v separatistických snahách.

Socialisté byli považováni za favority letošních voleb a podle dílčích výsledků si nakonec vedli lépe, než předpovídaly odhady. Pořadí, v němž strany podle dílčích výsledků skončily, však odhadům po uzavření volebních místností odpovídá. Zároveň si socialisté značně polepšili od minulých voleb, kdy získali 33 křesel.

Vzhledem k tomu, že žádná strana nezískala většinu potřebnou k sestavení jednobarevné vlády, lze očekávat, že socialisté budou v následujících dnech a možná týdnech jednat o sestavení koalice. Vyloučeno podle AP není ani konání nových voleb v případě neúspěšných jednání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme