Guatemala volí prezidenta. Favoritem je konzervativec Giammattei, který chce obnovit trest smrti

Voliči v Guatemale v neděli ve druhém kole prezidentských voleb rozhodují, zda se hlavou státu stane bývalá první dáma Sandra Torresová, anebo konzervativec Alejandro Giammattei. Země se potýká s chudobou, nezaměstnaností, zločinností a emigrací.

Tento článek je více než rok starý.

Guatemala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnosti se mají uzavřít v šest hodin večer místního času.

Volební místnosti se mají uzavřít v šest hodin večer místního času. | Foto: Jose Cabezas | Zdroj: Reuters

Šéf strany pravého středu Vamos (Pojďme) Giammattei je podle agentur pokládán za mírného favorita. Podle průzkumu společnosti CID-Gallup by pro něj mělo hlasovat 39,6 procenta voličů, zatímco pro Torresovou 32,4 procenta.

USA podepsaly s Guatemalou migrační dohodu, dává jí status bezpečné země

Číst článek

Giammattei se o prezidentskou funkci uchází již počtvrté. Těší se pověsti tvrdého odpůrce zločinu, chce opět zavést trest smrti. Třiašedesátiletý lékař kvůli roztroušené skleróze používá berle. Ostře se staví proti potratům, sňatkům homosexuálů a podporuje rodinné hodnoty.

V červnovém prvním kole zvítězila s 25,7 procenta hlasů Torresová, která kandidovala za sociálnědemokratickou stranu Národní jednota pro naději. Její, v současnosti už bývalý manžel Álvaro Colom byl prezidentem v letech 2008 až 2012.

Později se s ním rozvedla, ale uspěla jako podnikatelka v textilním a oděvním průmyslu. Její kampaň slibovala lepší vzdělávání, zdravotní péči a hospodářství. Slibovala také potírání korupce, ale její strana je pod palbou kritiky, protože někteří z jejích kandidátů na starosty podle úřadů přijímali příspěvky na kampaň od pašeráků drog.

Volební místnosti se mají uzavřít v šest hodin večer místního času, kdy ve střední Evropě budou dvě hodiny po půlnoci. Ještě během noci by mohly být oznámeny předběžné výsledky.

Korupce

Vítěz, který nastoupí do nejvyššího úřadu 14. ledna, si bude muset poradit i s emigrací do Spojených států. Letos opustil vlast přinejmenším každý stý ze 16 milionů obyvatel Guatemaly, poznamenala agentura AP.

Připomněla také, že tři ze čtyř naposledy zvolených prezidentů skončili po odchodu z funkce za mřížemi kvůli obviněním z braní úplatků. Dosluhující prezident Jimmy Morales se rozhodl rozpustit a zakázat protikorupční komisi OSN poté, co byl sám nařčen z nesrovnalostí při financování volební kampaně.

Morales také minulý měsíc podepsal silně nepopulární dohodu se Spojenými státy, podle které by chudá a násilím zmítaná Guatemala měla přijímat uprchlíky ze Salvadoru a Hondurasu, kteří na cestě do USA prošli Guatemalou. Dohodu kritizovali oba nynější uchazeči o prezidentský úřad. Je však podle agentury Reuters otázkou, zda proti ní v případě svého zvolení skutečně něco podniknou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme