Volby v Lucembursku vyhrála tradičně nejsilnější Křesťanskosociální lidová strana

Nedělní volby v Lucembursku vyhrála před socialisty a liberály tradičně nejsilnější Křesťanskosociální lidová strana (CSV), která získala 28 procent hlasů. Ukázaly to konečné výsledky. Oproti minulým volbám v roce 2013 ale utrpěla ztrátu. Místní tisk označuje za vítěze voleb Zelené, kteří si v šedesátičlenném parlamentu polepšili o tři křesla. V pondělí začnou jednání o vytvoření koalice.

Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucemburský premiér Xavier Bettel z liberální Demokratické strany | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

„Moje vláda byla potvrzena,“ uvedl po vyhlášení výsledků současný premiér Xavier Bettel z liberální Demokratické strany (DS), která získala 17 procent hlasů, méně než před pěti lety.

Lucemburská vláda má plán na prosazení lucemburštiny. Jazyk už sedm let patří mezi ohrožené

Číst článek

Podle agentury AFP je ale Bettelův osud nejistý. Lucemburský velkovévoda v pondělí ráno přijme jak Bettela, tak předsedu jednokomorového parlamentu a šéfy dalších stran.

Bettel po předchozích volbách vytvořil koalici se Socialistickou dělnickou stranou (LSAP) a Zelenými, ačkoli tehdy rovněž vyhrála CSV tehdejšího dlouholetého předsedy vlády a současného šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

V nedělních volbách oslabily nejen Křesťanskosociální lidová strana a liberálové, ale také socialisté, kteří obdrželi 18 procent hlasů. Uspěli naopak Piráti, kteří budou mít v parlamentu nově dva poslance. Polepšila si i euroskeptická Alternativní demokratická a reformistická strana (ADR).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme