Účast v maďarských volbách je nejvyšší za 20 let. Podle opozice to uškodí Orbánovi

Lidé v Maďarsku mají o nedělní parlamentní volby největší zájem od roku 1998. Vyplývá to z údajů ústřední volební komise. Vyšší čísla o účasti z dopoledne potvrdily i údaje ze 15. hodiny, Podle těch už odvolilo 53,64 % lidí. V roce 2014 ve stejný čas dosáhla účast 45,02 %. Největší šance na vítězství má strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána, která vyhrála i parlamentní volby v roce 2010 a 2014.

ONLINE Budapešť (Aktualizováno: 17:22 8. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle kandidáta na premiéra maďarských socialistů Gergelyho Karácsonyiho je vysoká volební účast dobrou zprávou pro ty, kdo chtějí zabránit tomu, aby Orbán vyhrál třetí volby v řadě. 

„Oslavujeme demokracii a vypadá to, že půjde o krásnou oslavu, protože se jí účastní mnoho z nás,“ citovala agentura AP kandidáta na premiéra maďarských socialistů Gergelyho Karácsonyiho. Karácsony také řekl, že prezident János Áder „opomněl velmi důležitý úkol“, když před volbami nevyzval Maďary, aby šli hlasovat. Sám Áder odvolil po desáté hodině dopoledne.

Gergely Karácsony na závěrečném mítinku Maďarské socialistické strany MSZP | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

„Je jisté, že z nízké účasti by profitoval jedině Fidesz,“ řekl analytik Gábor Györi z institutu Policy Solutions. „Opoziční politici mají pravdu, když se radují z vysoké volební účasti, ale to neznamená, že je rozhodnuto,“ poznamenal zároveň.

Orbán odvolil před osmou ráno. Novinářům u volební místnosti řekl, že hlasoval pro svůj Fidesz, protože to je „jediná bezpečná volba“, a že během dne hodlá mobilizovat voliče.

Odvolil také předseda pravicové strany Jobbik Gábor Vona. Strana se v průzkumech umisťovala na druhém místě.

Volební místnosti budou otevřené do sedmé hodiny večer. S problémy se dopoledne potýká stránka státní volební komise, která má poskytovat informace o tom, jak a kde volit.

Vývoj volební účasti v čase v jednotlivých volbách od roku 1998:

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme