Volby na britském Gibraltaru podle průzkumů vyhrají socialisté

Obyvatelé Gibraltaru volí svůj nový parlament a tím i vládu. Podle předvolebních průzkumů to vypadá, že šéfa Petera Caruanu ze sociálně-demokratické strany vystřídá po patnácti letech u moci v čele vlády Fabian Picardo, ze Socialistické strany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gibraltarské jeskyně

Gibraltarské jeskyně | Foto: Clive Finlayson

Gibraltar má rozlohu 6,5 km čtverečních a je britskou enklávou uprostřed španělského území na břehu Gibraltarské úžiny. Španělsko postoupilo Gibraltar Británii začátkem 18. století, později se stal britskou kolonii.

„Navzdory tomu, že tam probíhají volby, se nejedná o plně suverénní území. Gibraltar je spravován z Londýna, není to už kolonie, ale je to ještě pořád britské závislé území. Tamní lidé jsou tedy poddaní jejího veličenstva britské královny,“ přiblížil na Rádiu Česko Michael Romancov, politický geograf z Metropolitní univerzity Praha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko bylů Michael Romancov, politický geograf Metropolitní univerzita Praha

Připomněl, že zájem Británie o Gibraltar je také kvůli jeho strategické poloze. „Gibralatarskou úžinou prochází stále významná část obchodu mezi částí Evropy a zbytkem světa a je to také důležité místo světa, odkud je možné monitorovat a korigovat celou řadu nelegálních aktivit probíhajících ve Středozemní moři,“ uvedl Romancov.

Jako příklad uvedl pašování lidí, což má vazbu na problematickou nelegální migraci do zemí Evropské unie. „Je možno odtud také monitorovat pokusy o pašování zbraní. Čili Britové mají stále důvody strategické nebo vojensko-bezpečnostní k tomu, aby si Gibraltar drželi,“ dodal.

O získání Gibraltaru ale usiluje i Španělsko. V povolebním projevu to nezapomněl zmínit i nový španělský premiér Mariano Rajoy. Podle Romancova je ze strany Španělska potřeba vzít v úvahu i historický sentiment, kdy Gibraltar byl španělským územím až do začátku 18. století.

„Španělsko má ale samo podobně naddimenzovaná území na opačném břehu Středozemního moře, na území dnešního Maroka. Na druhé straně Gibraltarského průlivu má dvě enklávy - Ceutu a Meillu, kterých se nechce vzdát. Právě tento argument Británie proti Španělům používá,“ vysvětlil.


Zvětšit mapu

David Koubek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme