Volby na Islandu vyhráli konzervativci. Sestavit vládu bude ale obtížné

Sobotní předčasné parlamentní volby na Islandu vyhrála konzervativní Strana nezávislosti dosavadního premiéra Bjarniho Benediktssona. Utrpěla ale značné ztráty. Vyplývá to z průběžných výsledků po sečtení téměř poloviny hlasů. Kdo bude ostrovní zemi v příštích letech vládnout, je nejasné. Kabinet budou muset podle všeho opět tvořit nejméně tři strany.

Tento článek je více než rok starý.

Reykjavík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Islandu Bjarni Benediktsson (vlevo)

Premiér Islandu Bjarni Benediktsson (vlevo) | Zdroj: Reuters

Strana nezávislosti premiéra Bjarniho Benediktssona získala ve volbách podle průběžných výsledků asi čtvrtinu hlasů.

Její dosavadní koaliční partner, liberální strana Vidreisn (Reforma), skončil na posledním místě. Třetí strana koalice Jasná budoucnost, jejíž odchod z vlády předčasné volby vyvolal, se do sboru nedostane vůbec. Získala jen kolem procenta hlasů.

Na druhém místě ve volbách skončilo Levicově-zelené hnutí, které vede oblíbená politička Katrín Jakobsdóttirová. Třetí nejúspěšnější stranou se zřejmě stala Sociálnědemokratická aliance. Pirátská strana, která v minulých volbách využila vlny kritiky establishmentu a skončila třetí, nyní obsadila podle průběžných výsledků až šestou příčku.

Kdo sestaví vládu?

Právě o koalici Levicově-zeleného hnutí, Sociálnědemokratické aliance a Pirátské strany se před volbami hovořilo jako o možné budoucí vládě.

Katrín Jakobsdóttirová, předsedkyně islandského Levicově-zeleného hnutí | Zdroj: Reuters

Zástupci těchto stran ale nakonec na většinu 32 křesel v parlamentu zřejmě zdaleka nedosáhnou. Jakobsdóttirová přesto během volební noci vyjádřila přesvědčení, že se právě jí podaří vládu sestavit.

Do nejstaršího zákonodárného sboru v Evropě Althingu se dostala ještě Pokroková strana, Středová strana bývalého premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona a Lidová strana.

Osm uskupení v parlamentu

V parlamentu tak po volbách usedne osm politických uskupení, což podle analytiků svědčí o pokračujícím rozčarování Islanďanů z tradičních politických stran po finančním krachu země v roce 2008.

Sobotní předčasné volby byly na Islandu již druhé za necelý rok. V září je vyhlásil ministerský předseda Benediktsson poté, co se rozpadla jím vedená koaliční vláda. Důvodem rozpadu byl fakt, že se jeho otec zastal usvědčeného násilníka a premiér se to údajně snažil zatajit.

Předchozí kabinet premiéra Gunnlaugssona padl loni v dubnu kvůli skandálu kolem takzvaných Panamských dokumentů, které odhalovaly praktiky převádění peněz do daňových rájů a v nichž figurovalo také premiérovo jméno. S novou stranou ale Gunnlaugsson nyní slaví politický návrat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme