‚Slováci hlasovali pro změnu.‘ Čeští politici gratulovali vítězi slovenských voleb a těší se na spolupráci

Představitelé českých parlamentních stran gratulovali vítězi slovenských voleb Igoru Matovičovi a jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které vyhrálo volby s 25 % hlasů. Český premiér Andrej Babiš (ANO) vzkázal přes twitter, že se těší na vzájemnou spolupráci. Gratuloval i prezident Miloš Zeman a zástupci opozičních stran, kteří mluví o vítané změně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnutí OLaNO vyhrálo s 25 % hlasů | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Ještě před dokončením sčítání hlasů se začali čeští politici vyjadřovat k výsledkům parlamentních voleb na Slovensku. „Gratuluji Igoru Matovičovi a hnutí OĽaNO k vítězství ve slovenských parlamentních volbách! Skvělá kampaň, díky které si dokázal získat obrovskou důvěru lidí,“ napsal na svém twitterovém účtu premiér Babiš. Dodal, že se těší na vzájemnou spolupráci jak bilaterální, tak v Evropské unii a visegrádské čtyřce. 

Kiska: Smer nebude jako první sestavovat vládu. Složit ji bude moci demokratická opozice

Číst článek

Skrze twitter svého mluvčího Jiřího Ovčáčka pogratuloval vítězi voleb i český prezident Miloš Zeman a popřál brzké sestavení vlády. „Pan prezident věří, že se budou nadále rozvíjet nadstandardní vztahy mezi Českou a Slovenskou republikou a také úzká spolupráce v rámci V4,“ napsal mluvčí. Dále prezident ocenil, že oproti předpokladům ve volbách neuspěly extremistické strany. 

Neúspěch extremistů kvitoval i předseda vládní ČSSD Jan Hamáček. „Slovenští voliči včera překreslili politickou mapu,“ napsal na twitter a gratuloval: „Blahopřeji vítězům a přeji Slovensku stabilní a demokratickou vládu, která bude pokračovat v nadstandardních vztazích mezi našimi zeměmi.“

Opozice vítá změnu

Představitelé českých opozičních stran mluví v souvislosti s výsledky sobotních slovenských parlamentních voleb o změně. Předseda ODS Petr Fiala, který na nedávném kongresu občanských demokratů vyhlásil plán vystřídat po příštích volbách ve funkci premiéra Andreje Babiše, uvedl, že Matovičovi gratuluje. „Úspěch opozičních sil na Slovensku ukazuje, že změna je možná. Věřím, že nová vláda povede Slovensko správným směrem,“ uvedl na twitteru.

V sobotu může skončit éra Roberta Fica, odhaduje sociolog Michal Vašečka

Číst článek

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na stejné sociální síti uvedl, že výsledek dává naději na změnu. „Jestli dokážou představitelé opozice definitivně vymést korupci a klientelismus, zda nastaví efektivní právní stát, to bude záležet na nich a na schopnosti se rozumně dohodnout a umět najít dobrý kompromis. Ať se to podaří,“ napsal.

‚Fico sliboval nesmyslné‘

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na twitteru napsala, že žádné zlo neroste do nebe. „A Slováci ve volbách učinili rázný krok, aby se ho zbavili, k čemuž jim gratuluju. Přeji Igoru Matovičovi, ať se mu podaří sestavit úspěšnou vládu, která nedovolí, aby neshody vynesly zpátky k moci mafiány a posilnily fašisty,“ uvedla.

Vít Rakušan, lídr STAN, napsal, že Slovákům gratuluje k odstavení Fica a Směru. „Jen sliboval nesmyslné, šířil strach z migrantů, zatímco si on a jeho blízcí privatizovali stát. Slováci hlasovali pro změnu a nárůst volební účasti jim můžeme závidět,“ uvedl. Věří v sestavení demokratické koalice, která bude prosazovat poctivou a zodpovědnou politiku směřující západním směrem.

Matovič uspěl spolu s mnoha nezávislými osobnostmi, jejichž názorové spektrum je hodně široké, dodal Rakušan. „Bude jistě náročné udržet klub v mnoha sněmovních bitvách celistvý. Přeji Slovensku, aby nedostalo populistickou vládu, která u nás doma zabíjí sny o lepší budoucnosti. Držím jim pěsti,“ uvedl.

onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme