Kiska: Smer nebude jako první sestavovat vládu. Složit ji bude moci demokratická opozice

Za hlavní výsledek sobotních parlamentních voleb na Slovensku označil bývalý prezident Andrej Kiska skutečnost, že demokratická opozice bude moci sestavit novou slovenskou vládu. Jeho strana Za ľudí by se podle dvou exit pollů zveřejněných po uzavření volebních místností dostala do parlamentu.

Bratiislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Igore, blahopřejeme a držíme palce,“ vzkázal Kiska do Trnavy vítězi voleb Igoru Matovičovi a jeho hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), které podle dvou odhadů sobotního hlasování přesvědčivě vyhrálo.

„Podařilo se to, v co jsme všichni doufali: Smer nebude tím, kdo bude mít první možnost sestavovat vládu,“ dodal Kiska.

Matovič slaví, koalice sčítá ztráty. ‚Na Slovensku skončila vláda zla,‘ prohlásil Kiska

Číst článek

Za úspěch považuje, že jeho strana Za lidi by podle odhadů měla být v novém parlamentu, přestože se v kampani jevila hlavním terčem útoků Smeru. Ale zdržel se vyjádření ohledně případného zastoupení v nové vládě.

„To je otázka ne na nás, ale na Igora (Matoviče),“ prohlásil. Novináře požádal o strpení, až budou k dispozici reálné výsledky.

„Dobrá zpráva je, že demokratická opozice určitě bude moci sestavit vládu. Druhá dobrá zpráva je – pokud odhady mluví pravdu – že extremisté oslabili,“ poznamenal v narážce na oslabení krajní pravice, alespoň podle povolebních odhadů.

„Ukazují se velmi pozitivní trendy, ale počkejme si. Je strašně důležité nepodlehnout euforii, protože potřebujeme ještě mít reálné výsledky. Ta procenta se ještě mohou hýbat. Ještě trošku vydržme, abychom si mohli otevřít šampaňské,“ dodal bývalý prezident.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme