Matovič chce jednat o koalici se třemi stranami. ‚Není třeba čekat. Dobré dohody dělají dobré přátele,‘ řekl

O rychlou dohodu na podobě příští slovenské vlády bude po sobotních parlamentních volbách usilovat šéf vítězného protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič. Vyjednávat o koalici hodlá se třemi dalšími stranami, které se spolu s OĽaNO vymezovaly vůči dosud nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítěz slovenských parlamentních voleb v roce 2020 Igor Matovič

Vítěz slovenských parlamentních voleb v roce 2020 Igor Matovič | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

„Není třeba čekat. Čím dříve, tím lépe. Je třeba udělat dobré dohody, dobré dohody dělají dobré přátele,“ odpověděl Matovič na dotaz televize Markíza ohledně sestavování vlády.

Pád Smeru, úspěch Matoviče a Maďaři bez zastoupení. Pět hlavních událostí voleb na Slovensku

Číst článek

Šéfové stran Svoboda a solidarita (SaS), Jsme rodina a Za lidi v debatě potvrdili zájem na jednání s Matovičem. Tyto strany spolu s protestní formací OĽaNO podle předběžných výsledků obsadí ve 150členné sněmovně více než tři pětiny křesel, měly by tak dostatek hlasů i na změnu ústavy.

Koaliční jednání se Smerem-SD Matovič vyloučil. Již před volbami se postavil proti případné spolupráci s krajně pravicovou stranou Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby, která skončila ve volbách na čtvrtém místě.

Vysoká volební účast

Důležitou roli ve formování nového kabinetu bude mít prezidentka Zuzana Čaputová, která v souladu s ústavou jmenuje nového premiéra a předtím podle tradice patrně pověří Matoviče sestavením nové vlády. Hlava státu podle svého mluvčího své kroky ohledně utváření vlády oznámí v pondělí. Dosluhující kabinet Petera Pellegriniho podá demisi po ustavující schůzi nového parlamentu, která se uskuteční do 30 dnů od vyhlášení výsledků voleb.

Kiska: Smer nebude jako první sestavovat vládu. Složit ji bude moci demokratická opozice

Číst článek

Volební účast byla tentokrát vysoká a dosáhla 65,8 procenta. Byla nejvyšší od voleb v roce 2002.

Spíše než hnutím s pevnými stranickými strukturami je OĽaNO společenstvím nezávislých osobností. V uplynulém čtyřletém volebním období poslanecký klub OĽaNO opustilo devět z původních 19 členů. Nyní OĽaNO obsadí ve 150členné sněmovně přes 50 křesel.

Šašek a poloblázen

„Pokud někdo od nás z klubu i odešel, tak stále zůstal na dobré straně. Neobávám se, že bychom měli lidi, kteří by začali hlasovat se Směrem nebo s Kotlebou,“ řekl v televizní diskusi Matovič, který vstoupil do politiky v roce 2010 na kandidátce SaS.

Matovič slaví, koalice sčítá ztráty. ‚Na Slovensku skončila vláda zla,‘ prohlásil Kiska

Číst článek

Šestačtyřicetiletého Matoviče, který zbohatl na vydávání regionálních inzertních novin, média či političtí soupeři kvůli svéráznému stylu politiky dříve označovali za nepředvídatelného politika, šaška a poloblázna. Krátce před volbami, kdy průzkumy zaznamenaly výrazný růst popularity OĽaNO, Matovič začal vystupovat na veřejnosti rozvážněji. V minulosti často používal populistická a jednoduchá hesla.

Matovič listu Pravda řekl, že patrně zůstane tím šaškem, který vždy říká pravdu. „Když jsem mluvil o šaškovi, mluvil jsem v tom duchu, že šašek měl vždy výhodu jako jediný králi na hradě říkat pravdu. Snažil jsem se tu pravdu vždy v politice říkat komukoliv bez ohledu na následky. Z tohoto pohledu ano, šaškem jsem se vždy cítil a zřejmě jím i zůstanu, protože vždy budu chtít tu pravdu hájit,“ řekl Matovič.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme