Volby nemají vítěze, jen poražené, říkají Španělé. Koalice se bude stavět těžko

Přelomové, klíčové, historické. Takové označení měli političtí komentátoři pro parlamentní volby ve Španělsku. Nedělní hlasování skoncovalo se střídáním dvou velkých stran u moci, které trvalo 40 let. Konzervativním lidovcům a socialistům přibyla silní konkurence v podobě radikálně levicové strany Podemos a centristické občanské strany Ciudadanos. Všichni ale vlastně skončili mezi poraženými. Nikomu nedali voliči tolik hlasů, aby mohl alespoň sestavit pevnou koalici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci strany Ciudadanos (Občané)

Příznivci strany Ciudadanos (Občané) | Zdroj: Reuters

O výsledcích voleb se dlouho do noci diskutovalo i v madridských barech a hospodách. Důchodkyně paní Pepi litovala toho, že Lidová strana premiéra Mariana Rajoye nedostala ani 30 procent hlasů.

Další voliči byli zklamaní. Věřili, že volby smetou rozdělení moci mezi dvě staré strany, ale nečekali, že si nové formace prakticky jen rozdělí hlasy rovným dílem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce Španělů na výsledky voleb zaznamenal v Madridu zvláštní zpravodaj ČRo Pavel Novák

Počítačový expert Javier nevidí velkou naději na změnu. Levicová strana Podemos, která se shlíží v řecké radikální straně Syriza, se sice stala druhou nejsilnější stranou v zemi, ale volební matematika ji připravila o několik mandátů.

Javier nevěří, že dojde k nějaké velké změně ve stylu španělské politiky, jak nové strany zastupující mladé voliče slibovaly.

Ani Maria nevidí žádnou zásadní změnu. Snad se dají dohromady levicové strany, ale to se ještě stále neví, říká. Stará levice reprezentovaná socialistickou stranou a mladá krev z Podemos nesestaví koalici sami.

Střídání dvou stran ve Španělsku po 40 letech skončilo, většinu nemá nikdo

Číst článek

Pan Juan je spokojený s tím, že skončila doba dvou velkých partají, které se střídaly u moci ve Španělsku. Lidovci i socialisté výrazně oslabili. S výsledky voleb ale spokojený není. Bylo by podle něj lepší, kdyby se v dohledné době konaly další volby.

Průběžné výsledky voleb (po sečtení 98 %)
Lidová strana – 28,5 % – 122 křesel
socialistická strana – 22 % – 91 křesel
Podemos (Můžeme) – 20,5 % – 69 křesel
Ciudadanos (Občané) – 14 % – 40 křesel

„To není dobré pro ekonomiku a vůbec pro stabilitu země. Ale asi nám nic jiného nezbyde. Sestavit z toho, co nám vyšlo, nějakou koalici, je skoro nemožné,“ myslí si.

Podle pana Juana-Carlose by to chtělo alespoň ještě jednu větší stranu. Předpovídá, že jednotlivá uskupení spolu budou muset hodně jednat, ale bojí se toho, že brzy budou muset jít Španělé volit znovu.

Lidová strana je sice formálním vítězem, ale paní Isabela má jasno v tom, že levice vyšla z voleb mnohem silnější než konzervativci. Když se spojí socialisté a radikální Podemos, lidoveckého premiéra Rajoye prostě vyšachují.

Předseda socialistické strany Pedro Sánchez sice přiznává vítězné straně právo prvního pokusu o sestavení vlády, ale zároveň hlásá, že je třeba nechat stranou rozdíly a vydat se cestou dialogu. Možná tím chtěl lidovce vyzvat k jednání. Třeba o velké koalici, aby mohli ti, co se u moci střídali, vládnout spolu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme