Volby odrážejí rozložení sil v zemi, hájil se Putin v televizní debatě

Ruský premiér Vladimir Putin je přesvědčen o tom, že sporné parlamentní volby odrážejí rozložení politických sil v zemi. Šéf ruské vlády to prohlásil během přímého přenosu v televizi, takzvané „debaty s národem“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin přichází na tradiční televizní debatu s občany | Zdroj: ČTK

Debata s občany trvala přes čtyři hodiny. Od diváků padá řada dotazů týkajících se ruské ekonomiky, ale zejména sociálních otázek, penzí, sociálního zajištění a zdravotnictví.

V televizním studiu sedí vybrané publikum, které pokládá dotazy – někdy jsou to spokojené komentáře s pochvalou premiéra, někdy zaznívají dotazy i nepříjemné, stejně jako v minulých letech to ale není časté. Pozorovatelé mají zato, že je celé vysílání jen zinscenované představení.

Největší pozornost poutají odpovědi premiéra na dotazy spojené se spornými volbami, které vyhrála jeho vládní strana Jednotné Rusko. Hlasování označují desetitisíce občanů za zfalšované.

Přehrát

00:00 / 00:00

Televizní vystoupení Vladimira Putina sledovala zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová

Vladimir Putin to odmítl a naznačil, že nehodlá vyhovět požadavkům opozice, která chce anulovat výsledky a vypsat nové volby. Prohlásil, že volby reflektují skutečné rozložení politických sil v zemi. Lidem ale přiznal právo protestovat, pokud se demonstrace odehrají v souladu se zákonem.

Připustil však, že strana Jednotné Rusko, která volby vyhrála, čelí propadu podpory u veřejnosti. Podle něj však jde o běžný jev, který lze pozorovat u politických stran všude na světě. Za takové situace je prý pro opozici jednoduché „verbovat příznivce“.

Mladé účastníky demonstrací ale zároveň obvinil, že přišli na desetitisícové shromáždění za peníze. Výsměšně se vyjádřil také na adresu symbolu demonstrantů – bílé stužky, které protestující nosí, premiér přirovnal ke kondomu. Už dříve se přitom prokázalo, že placení byli naopak účastníci prokremelských akcí na Putinovu a Medvěděvovu podporu.

Soupeřem bude i oligarcha Prochorov

Dnes mají zájemci o prezidentský úřad poslední možnost oznámit kandidaturu. V posledních dnech se nejvíce mluví o oligarchovi Michailu Prochorovovi, který vstoupil do ruské politiky velkolepě letos na jaře a stal se lídrem strany Pravá věc, která je považována za kremelský projekt.

Na podzim se však ve straně strhl skandál a boj o moc a Michail Prochorov nakonec ze strany s dramatickými slovy odešel. Za konflikt ve straně, který ho donutil odejít, svalil vinu na hlavního kremelského ideologa Vladislava Surkova.

Oligarcha a kandidát na prezidenta Michail Prochorov | Foto: ČTK

V Rusku přitom nebývá časté, že by někdo takto otevřeně šedou eminenci Kremlu obviňoval. Mnozí analytici spekulují, zda za kandidaturou Prochorova v prezidentských volbách opět nestojí Kreml.

Na kandidaturu oligarchy se v debatě zeptala i jedna z divaček. „Jako občan Ruské federace na to má právo, pohybuje se v mezích zákona. Úspěch mu nepřeju, protože chci také kandidovat na prezidenta, ale věřím, že to bude důstojný a silný protivník,“ odpověděl Putin a obecenstvo v sále ho odměnilo potleskem.

Putin také slíbil, že pokud ho občané zvolí prezidentem, bude spolupracovat se všemi politickými stranami. „Budu spolupracovat se všemi, tak jako dosud, tím spíš, že prezident je nadstranický. Zatím se mi taková spolupráce daří,“ pochvaloval si premiér.

Webkamery ve volebních místnostech

Putin navrhl, aby se v březnových prezidentských volbách, ve kterých se bude ucházet o post hlavy státu, instalovali do volebních místností webkamery. Podle oponentů se ale falšování odehrávala hlavně při odevzdávání a sestavování protokolu až v oblastních volebních komisích.

Na dotaz týkající se registrace opozičních politických stran premiér připustil, že by se měly zákony změnit. Naznačil také, že uvažuje o možném částečném návratu voleb gubernátor, ovšem s tím, že by kandidáty vybíral on sám.

Rusko zřejmě čeká další vlna protestů, moskevské úřady už odsouhlasily další demonstraci, která se má konat 24. prosince. Na sociálních sítích se k účasti hlásí tisíce lidí.

Lenka Kabrhelová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme