Volby rozhodnuty - prezidentem USA se stává Bush

V úterních volbách v USA byl 43. prezidentem Spojených států zvolen republikán George W. Bush mladší, syn bývalého prezidenta USA George Bushe. Čtyřiapadesátiletý oblíbený guvernér státu Texas a multimilionář vystřídá v úřadu 20. ledna 2001 demokrata Billa Clintona a bude prvním prezidentským synem v čele státu od roku 1825, kdy v otcových šlépějích vstoupil do Bílého domu demokrat John Quincy Adams.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve své relativně krátké, ale úspěšné politické kariéře se Bush mladší v předvolební soutěži s demokratickým kandidátem Albertem Gorem představil jako obratný politik, pragmatik, schopný sjednotit rozpolcené republikány a dát své straně novou tvář. Je prvním americkým politikem, který před volební kampaní a během ní dokázal shromáždit největší množství finančních darů v historii USA - více než 100 miliónů dolarů.

Jedním z hlavních témat Bushova programu je výrazné snížení daní pro všechny skupiny Američanů, zrušení dědické daně a zvýšení základu, ze kterého se daně vůbec neplatí. Ve školství požaduje trvalé testování kvality učitelů, více pravomocí místním školským úřadům a podporuje zavedení státního příspěvku (tzv. školních poukazů) chudým rodičům, rozhodnou-li se převést své dítě z veřejné do soukromé školy.

Prosazuje, aby občané mohli část svých příspěvků na důchodové pojištění převést na soukromá investiční konta. Ve zdravotnictví prosazuje privatizaci některých nemocnic a přeměnu dosavadního systému zdravotního zabezpečení Medicare na systém subvencovaného pojištění. Hodlá též posílit role charitativních a církevních organizací v poskytování sociálních služeb.

V domácí politice naléhá na radikální redukci vládního aparátu, připouští možnost interrupcí jen v případě znásilnění nebo ohrožení života matky, obhajuje trest smrti. V energetické oblasti je pro zvýšení těžby ropy a zemního plynu či daňová opatření snižující závislost USA na dovážené ropě.

Zahraniční politika Bushe juniora je založena na zásadě, že USA zasahují v zahraničí "jen v případě ohrožení národních zájmů USA". Prosazuje menší účast armády USA v mezinárodních humanitárních misích, například na Balkáně, je pro přerozdělení rolí tak, aby zde měla větší slovo Evropa. V obchodních stycích jsou jeho prioritou zájmy zaměstnanců amerických firem, podporuje normalizaci obchodních vztahů s Čínou a chce prosazovat výrazné omezení jaderných zbraní. Bush je pro systém protiraketové obrany (NMD), podporuje zvýšení výdajů na vývoj zbraní a je proti službě homosexuálů v armádě.

Bushe mladšího provází pověst bouřliváka a průměrného studenta s mnoha milostnými dobrodružstvími. Nevyhnul se drogám a měl problémy s alkoholem, jehož konzumace se vzdal po oslavě čtyřicítky. Do svého zvolení guvernérem státu Texas byl pokládán za nevýznamného syna významného otce.

George Walker Bush se narodil 6. července 1946 v New Haven (stát Connecticut) v rodině George Herberta Walkera Bushe (prezident USA v letech 1989 až 1993) jako nejstarší ze šesti dětí. Jeho dědeček Prescott Bush byl v letech 1952 až 1962 senátorem za stát Connecticut. Po bakalářských studiích historie na Yaleově univerzitě a magisterských studiích na Harvardově obchodní škole založil Bush mladší v roce 1975 petrolejářskou společnost v Midlandu (stát Texas).

Do politiky vstoupil v roce 1978, kdy neúspěšně kandidoval za Republikánskou stranu ve volbách do Sněmovny reprezentantů. O deset let později se podílel na práci volebního týmu svého otce při prezidentských volbách. Od roku 1994 je dvakrát po sobě guvernérem státu Texas, což svědčí o jeho oblíbenosti. Jako guvernér prosadil v Texasu několik konzervativních zákonů, mimo jiné zákaz kouření do 18 let.

Předvolební kampaň pro letošní prezidentské volby zahájil 12. června 1999 a od počátku byl označován za nejvýraznějšího republikánského kandidáta. Ohrožoval jej pouze senátor John McCain, jenž Bushe porazil o 19 procent v důležitých primárkách ve státě New Hampshire a zvítězil nad ním také ve státech Arizona, Michigan, Connecticut, Massachusetts, Rhode Island a Vermont. Oficiálním kandidátem na úřad prezidenta byl George W. Bush mladší Republikánskou stranou nominován letos 2. srpna.

V roce 1977 se oženil s knihovnicí Laurou Welchovou, s níž má dvě dcery - dvojčata Barbaru a Jennu narozená v roce 1982. Laura v letech 1968 až 1977 učila ve veřejných školách v Dallasu, Houstonu a Austinu, v roce 1996 organizovala Texaský knižní festival. Při předvolebních debatách začátkem letošního roku Bush přiznal svou oddanost křesťanství a prohlásil, že z myslitelů a filozofů ho nejvíce ovlivnil Ježíš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme