Volby rozhodnuty - prezidentem USA se stává Bush

V úterních volbách v USA byl 43. prezidentem Spojených států zvolen republikán George W. Bush mladší, syn bývalého prezidenta USA George Bushe. Čtyřiapadesátiletý oblíbený guvernér státu Texas a multimilionář vystřídá v úřadu 20. ledna 2001 demokrata Billa Clintona a bude prvním prezidentským synem v čele státu od roku 1825, kdy v otcových šlépějích vstoupil do Bílého domu demokrat John Quincy Adams.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve své relativně krátké, ale úspěšné politické kariéře se Bush mladší v předvolební soutěži s demokratickým kandidátem Albertem Gorem představil jako obratný politik, pragmatik, schopný sjednotit rozpolcené republikány a dát své straně novou tvář. Je prvním americkým politikem, který před volební kampaní a během ní dokázal shromáždit největší množství finančních darů v historii USA - více než 100 miliónů dolarů.

Jedním z hlavních témat Bushova programu je výrazné snížení daní pro všechny skupiny Američanů, zrušení dědické daně a zvýšení základu, ze kterého se daně vůbec neplatí. Ve školství požaduje trvalé testování kvality učitelů, více pravomocí místním školským úřadům a podporuje zavedení státního příspěvku (tzv. školních poukazů) chudým rodičům, rozhodnou-li se převést své dítě z veřejné do soukromé školy.

Prosazuje, aby občané mohli část svých příspěvků na důchodové pojištění převést na soukromá investiční konta. Ve zdravotnictví prosazuje privatizaci některých nemocnic a přeměnu dosavadního systému zdravotního zabezpečení Medicare na systém subvencovaného pojištění. Hodlá též posílit role charitativních a církevních organizací v poskytování sociálních služeb.

V domácí politice naléhá na radikální redukci vládního aparátu, připouští možnost interrupcí jen v případě znásilnění nebo ohrožení života matky, obhajuje trest smrti. V energetické oblasti je pro zvýšení těžby ropy a zemního plynu či daňová opatření snižující závislost USA na dovážené ropě.

Zahraniční politika Bushe juniora je založena na zásadě, že USA zasahují v zahraničí "jen v případě ohrožení národních zájmů USA". Prosazuje menší účast armády USA v mezinárodních humanitárních misích, například na Balkáně, je pro přerozdělení rolí tak, aby zde měla větší slovo Evropa. V obchodních stycích jsou jeho prioritou zájmy zaměstnanců amerických firem, podporuje normalizaci obchodních vztahů s Čínou a chce prosazovat výrazné omezení jaderných zbraní. Bush je pro systém protiraketové obrany (NMD), podporuje zvýšení výdajů na vývoj zbraní a je proti službě homosexuálů v armádě.

Bushe mladšího provází pověst bouřliváka a průměrného studenta s mnoha milostnými dobrodružstvími. Nevyhnul se drogám a měl problémy s alkoholem, jehož konzumace se vzdal po oslavě čtyřicítky. Do svého zvolení guvernérem státu Texas byl pokládán za nevýznamného syna významného otce.

George Walker Bush se narodil 6. července 1946 v New Haven (stát Connecticut) v rodině George Herberta Walkera Bushe (prezident USA v letech 1989 až 1993) jako nejstarší ze šesti dětí. Jeho dědeček Prescott Bush byl v letech 1952 až 1962 senátorem za stát Connecticut. Po bakalářských studiích historie na Yaleově univerzitě a magisterských studiích na Harvardově obchodní škole založil Bush mladší v roce 1975 petrolejářskou společnost v Midlandu (stát Texas).

Do politiky vstoupil v roce 1978, kdy neúspěšně kandidoval za Republikánskou stranu ve volbách do Sněmovny reprezentantů. O deset let později se podílel na práci volebního týmu svého otce při prezidentských volbách. Od roku 1994 je dvakrát po sobě guvernérem státu Texas, což svědčí o jeho oblíbenosti. Jako guvernér prosadil v Texasu několik konzervativních zákonů, mimo jiné zákaz kouření do 18 let.

Předvolební kampaň pro letošní prezidentské volby zahájil 12. června 1999 a od počátku byl označován za nejvýraznějšího republikánského kandidáta. Ohrožoval jej pouze senátor John McCain, jenž Bushe porazil o 19 procent v důležitých primárkách ve státě New Hampshire a zvítězil nad ním také ve státech Arizona, Michigan, Connecticut, Massachusetts, Rhode Island a Vermont. Oficiálním kandidátem na úřad prezidenta byl George W. Bush mladší Republikánskou stranou nominován letos 2. srpna.

V roce 1977 se oženil s knihovnicí Laurou Welchovou, s níž má dvě dcery - dvojčata Barbaru a Jennu narozená v roce 1982. Laura v letech 1968 až 1977 učila ve veřejných školách v Dallasu, Houstonu a Austinu, v roce 1996 organizovala Texaský knižní festival. Při předvolebních debatách začátkem letošního roku Bush přiznal svou oddanost křesťanství a prohlásil, že z myslitelů a filozofů ho nejvíce ovlivnil Ježíš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme