‚Volby skončily, ale nic není u konce.‘ Putin podle Navalné není legitimním prezidentem Ruska

Vdova po ruském opozičním předákovi Alexeji Navalném Julija Navalná v úterý uvedla, že Vladimir Putin není legitimním prezidentem Ruska a že oficiální výsledky voleb nemají žádný význam. Ve videu zveřejněném na sociální sít X také vyzvala své příznivce, aby byli trpěliví a nevzdávali se.

Berlín/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Navalná

Julija Navalná | Foto: Annegret Hilse | Zdroj: Reuters

„Výsledky nedávají smysl,“ uvedla podle agentury AFP Navalná s odkazem ruskou Ústřední volební komisi, která Putina s více než 87 procenty hlasů prohlásila vítězem v neděli skončených prezidentských voleb.

Z prvních dam opozice její lídryně. Navalná jde ve stopách Cichanouské a šíří odkaz zavražděného muže

Číst článek

Navalná také řekla, že bude bojovat, aby Putina „nikdo na světě neuznal za legitimního prezidenta“.

Západní země volby odsoudily jako nesvobodné a podotkly, že hlavě ruského státu po tvrdých represích proti opozici chyběla skutečná konkurence.

K vítězství naopak Putinovi pogratulovaly Čína, Severní Korea, Írán nebo některé latinskoamerické země.

‚Nic není u konce‘

Své příznivce Navalná rovněž vyzvala, aby se nevzdávali a trpělivě pracovali na změně režimu. „Volby skončily, ale nic není u konce. Naopak musíme držet pohromadě a pracovat tvrději než kdy jindy,“ uvedla.

Ruskou opozici v posledních letech decimují represe. Dlouholetý opoziční vůdce a jeden z nejvýraznějších Putinových kritiků Alexej Navalnyj podle ruských úřadů zemřel náhle 16. února v trestanecké kolonii na Sibiři.

Navalná, ruská opozice i řada západních představitelů klade vinu za Navalného úmrtí ruskému prezidentovi. Kreml popřel, že by se na smrti opozičního předáka podílel stát.

Navalná v příspěvku také poděkovala voličům, kteří se zmobilizovali a přišli v neděli k volebním urnám v pravé poledne, čímž reagovali na dřívější Navalného výzvu, aby tímto způsobem ukázali svůj nesouhlas s Putinovým režimem.

V některých částech Ruska a před mnoha velvyslanectvími se skutečně vytvořily dlouhé fronty. Putin po volbách řekl, že tato akce neměla „žádný dopad“.

Navalná po smrti svého manžela slíbila, že bude pokračovat v jeho práci. Nyní žije v exilu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme