Slovensko je unavená země, lidé ztrácí víru a to může ovlivnit volby, míní sociolog Vašečka

Na Slovensku tento týden začalo hlavní líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka. Policie ve čtvrtek ráno zadržela bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnku, kterého obvinila už loni v prosinci. Vše s v souvislosti s podnikatelem Mariánem Kočnerem, který si podle obžaloby měl vraždu novináře objednat. Hostem Interview Plus byl slovenský sociolog z Bratislavské mezinárodní školy liberálních studií Michal Vašečka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský expremiér Robert Fico odpovídal na dotazy poslanců, proč chce být členem ústavního soudu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Už tři čtvrtě roku se všichni ptají, jak je možné, že Dobroslava Trnku ještě nikdo neřešil. Ano, věci se řeší, jak říká premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Ale až po masivním tlaku médií, který by byl na Západě asi hodnocen jako nestandardní,“ vysvětluje slovenský sociolog z Bratislavské mezinárodní školy liberálních studií Michal Vašečka. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Michaela Rozsypala

Trnka snad měl u sebe léta ukrývat nahrávky odposlechů z kauzy Gorila (určené pro Kočnera). Týká se podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční skupinou Penta (v letech 2005 a 2006). Výměnou za vliv společnosti na privatizaci a na chod některých podniků.

„Řeší se až to, co si média vydupou. Pod obrovským tlakem veřejnosti... Ještě před dvěma lety by se jen konstatovalo, že se skutek nestal.“

Michael Vašečka

Znovu Slovensko?

„Slovensko je unavená země. Vzpomeňme na Havlova slova o blbé náladě – na Slovensku už není blbá nálada, je to rozklad normativního systému. Lidé už nevěří, že se věci můžou došetřit. A orgány, které mají vykonávat spravedlnost? Ty ji taky vykonávají,“ dodává akademik.

Obrovské společenské vzepětí, ke kterému došlo po vraždě novináře a jeho partnerky, podle něj částečně vyprchalo a to může ovlivnit únorové parlamentní volby.

„Slovensko je třeba založit znovu. Vzniklo jako zmaterializovaná snaha zprivatizovat a ukradnout nějaký státní majetek. Tuto tradici zlodějny je třeba překonat.“

Michael Vašečka

„Lidé si (po vraždě) uvědomili, že to není o korupci, kde podnikatel korumpuje politika, ale že je to systém. Že strany jsou zakládány oligarchy k tomu, aby se kradlo,“ popisuje Vašečka s tím, že slovenská vláda pak nepadla.

Nastoupil sice nový premiér, ale ve skutečnosti se moc nezměnilo. Předvolební kampaň vládní strany Smer je podle Vašečky stále stejně agresivní, včetně otevřeně rasistického videa.

Zklamaní voliči strany Smer prý masivně přecházejí k „fašistické“ straně ĽSNS Mariána Kotleby: „Jsou to zklamaní voliči, kteří paradoxně také žádají zásadní změnu politiky, stejně jako demokratická opozice.“

Slovenský extremismus?

Zatímco premiér Pellegrini v kampani cílí na voliče postkomunistické Strany demokratickej ľavice, jeho předchůdce Robert Fico oslovuje frustrované starší lidi a důchodce. Poslanec Ľuboš Blaha, který se sám deklaruje jako radikální marxista, zase otevřeně vzývá bývalý režim. Ve svém tažení proti establishmentu se blíží právě ĽSNS.

Předseda konzervativní KDH Alojz Hlina předvolební situaci shrnul slovy: „Nálada je špatná, protože opozice nedala lidem možnost volit vítěze.“

„Souhlasím. Kdyby dnes vznikla trojkoalice strany Za ľudí Andreje Kisky, Progresivného Slovenska a Spolu, tak by pravděpodobně získala přes 20 %, tedy víc než Smer. Na to by se daly nabalovat další hlasy,“ věří Vašečka.

Ve volbách půjde podle něj o znovuzaložení Slovenska jako prozápadní, liberálně-demokratické a ohleduplné země, a o to se snaží i opozice. „Srážka s temnými silami, které mají různé podoby, je ale dramatická,“ uzavírá.

Jsou na Slovensku fašisté? A proč je opozice roztříštěná? Poslechněte si celé Interview Plus Michaela Rozsypala.

Michael Rozsypal, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme