Demokratická strana prohrála volby na Tchaj-wanu. Prezidentka Cchaj Jing-wen odstupuje z jejího čela

Tchajwanská vládní Demokratická pokroková strana utrpěla v sobotu významnou porážku v regionálních volbách. Premiér William Lai následně nabídl svou rezignaci, prezidentka Cchaj Jing-wen ji však odmítla přijmout. Sama se nicméně rozhodla odstoupit z funkce předsedkyně strany, píše agentura Reuters.

Tchaj-Pej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Tchaj-peji bude dál vládnout nezávislý starosta. | Foto: Magdalena Slezáková | Zdroj: Český rozhlas

Regionální volby jsou považovány za test podpory  Demokratické pokrokové strany (DPP) před parlamentními a prezidentskými volbami, jež jsou plánovány na rok 2020. DPP je tradičně vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou.

Tchaj-wan nezlegalizuje sňatky homosexuálů. Referendum se konalo v rámci místních voleb

Číst článek

Vládní strana ve volbách přišla mimo jiné o post starosty v přístavním městě Kao-siung, kde vládla po dvě desetiletí. Tchajwanská Národní strana (Kuomintang) porazila DPP také ve městě Tchaj-čung, zatímco v hlavním městě Tchaj-pej bude zřejmě dál vládnout dosavadní nezávislý starosta, napsala agentura AP.

Vztahy Tchaj-wanu s Čínou se za vlády prezidentky Cchaj Jing-wen zhoršily a Peking v poslední době stupňuje tlak na ostrov. Čína pořádá zastrašující vojenská cvičení a snaží se o politickou izolaci Tchaj-wanu tím, že ekonomickými pobídkami odlákává jeho poslední diplomatické partnery.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme