Volby na Ukrajině byly podle Moskvy hlasováním naděje. Ocenila, že ‚nacionalistické‘ strany neuspěly

Za „hlasování naděje" v pondělí ruská diplomacie označila výsledky nedělních parlamentních voleb na Ukrajině, v nichž po sečtení téměř čtyř pětin hlasů jasně vede strana Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského.

Praha (Aktualizováno: 21:56 22. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby na Ukrajině | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí, které je první oficiální reakcí Moskvy na výsledek voleb, hlasování ukázalo, že Ukrajinci jsou „unaveni politikou zastrašování a teroru, kterou prosazoval předchozí režim“.

Ruské ministerstvo označilo za příznačné, že nacionalisté nezískali širokou podporu Ukrajinců. Za „poměrně skromný“ označila Moskva výsledek strany Evropská solidarita bývalého prezidenta Petra Porošenka.

Strana ukrajinského prezidenta míří k volebnímu vítězství. V parlamentu by mohla mít většinu

Číst článek

Radikální strana a strany Svoboda a Svépomoc, které ruská média obvykle označují za nacionalistické, obsadily po sečtení téměř 80 procent hlasů ve volbách šesté, respektive 11. a 13. místo. Žádná z nich zastoupení v parlamentu mít nebude.

Porošenkova Evropská solidarita zaznamenala očekávaný výsledek, hlasoval pro ni necelý milion lidí. Zatím je s víc než osmi procenty získaných hlasů na třetím místě a je o několik desetin procenta úspěšnější než strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkové.

Podle ruského ministerstva zahraničí výsledky voleb „svědčí o tom, že ukrajinský národ je unaven politikou zastrašování a teroru, kterou prosazoval předchozí režim. Volby je prý možné označit za „hlasování naděje“. Ministerstvo konstatovalo, že další vývoj bude pozorně sledovat. Doufá, že „nový parlament důvěru moudře využije ve prospěch míru“.

K nově nastupujícímu ukrajinskému vedení v čele s novým prezidentem Zelenským se Rusko zatím stavělo zdrženlivě, šéf Kremlu Vladimir Putin Zelenskému k dubnovému zvolení do čela státu neblahopřál. Exprezidenta Porošenka ruské komentáře pravidelně označovaly za oligarchu závislého na vůli Západu, který není schopen se dohodnout se separatisty na východě země a zvládnout všudypřítomnou korupci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme