Zelenskyj nedorazil na prezidentskou debatu. Porošenko místo ní hodinu odpovídal novinářům

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v neděli přijel na kyjevský olympijský stadion, kde se na jeho návrh měla konat první debata před volbou hlavy státu. Jeho oponent a lídr předvolebních průzkumů, bavič Volodymyr Zelenskyj však podle očekávání nedorazil, píší ukrajinská média. Ukrajinci si novou hlavu státu zvolí 21. dubna.

Kyjev (Aktualizováno: 17:16 14. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petro Porošenko na první debatě před druhým kolem prezidentských voleb na Ukrajině. | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Duel se stal předmětem ostrých sporů mezi oběma kandidáty. Dohodnout se nemohli především na datu, Zelenskyj přitom už dříve svou účast na nedělní debatě odmítl. Připraven bude prý na nadcházející pátek, tedy dva dny před volbami.

Potkají se při debatě? Porošenko i Zelenskyj si rezervovali stadion Olimpijskyj, každý ale v jiný den

Číst článek

Prezident v neděli řekl, že se páteční akce na stadionu zúčastní, jen pokud se nebude konat ve stejnou dobu jako zákonem předepsaná debata ve veřejnoprávní televizi.

Podle agentury Unian se v neděli před kyjevským stadionem sešlo zhruba 5000 lidí. Porošenko se před zahájením duelu s lidmi pozdravil a prohlásil, že ukrajinský národ nechce „kupovat zajíce v pytli“, proto bude i nadále žádat Zelenského, aby veřejně vystoupil.

Debata s novináři

Prezident poté zahájil tiskovou konferenci v budově stadionu, kde stanul sám u debatního pultu. Na začátku pak uvedl, že na svého oponenta počká 45 minut a mezitím bude debatovat s novináři.

„Přišel jsem a ty tu nejsi,“ reagoval nejdříve Petro Porošenko slovy známé ukrajinské lidové písničky o zklamané a oklamané lásce na nepřítomnost Volodymyra Zelenského. Porošenko k tomu dodal, že prezident nemá být virtuální, ale reálný. Narážel tak na to, že Zelenskyj s ním i veřejností komunikuje jen ve videoklipech.

Porošenko poté s novináři mluvil zejména svou prozápadní orientaci. Hovořil ale také o ekonomických reformách, které se „povedlo nastartovat a svět to ocenil.“ Ukrajina se podle něj „postavila na vlastní nohy a vybudovala moderní armádu.“ Hlavním cílem podle jeho slov potom je vyhnat ruskou armádu a její spojence z území Ukrajiny, tedy z Donbasu a z Krymu. Po hodinovém odpovídání na dotazy médií akci ukončil.

Vítěz březnového prvního kola volebního klání Zelenskyj si podle předvolebních průzkumů udržuje značný náskok před obhajujícím prezidentem. Podle průzkumu ukrajinského Razumkovova centra pro populárního baviče bude hlasovat až 49,3 procenta voličů, pro Porošenka přitom jen 20,6 procenta. Zhruba pětina Ukrajinců se pro svého kandidáta zatím nerozhodla.

Média si všímají zejména netradiční taktiky, jakou Zelenskyj zvolil pro svou předvolební kampaň, kterou přesunul především na sociální sítě. Přes ty komunikuje s voliči, ale i s Porošenkem.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme