‚Pocity otevřeného nepřátelství.‘ Ukrajinský náměstek vnitra vyzval prezidentské kandidáty k toleranci

K toleranci v neděli vyzval kandidáty na ukrajinského prezidenta - stávající hlavu státu Petra Porošenka a baviče Volodymyra Zelenského - náměstek ministra vnitra. Volební kampaň před druhým kolem prezidentských voleb nabírá na agresivitě, napsala agentura AFP.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva: vítěz prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj a druhý postupující a současný prezident Petro Porošenko | Foto: Valentyn Ogirenko/Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: koláž iRozhlas.cz/Reuters

„Blížíme se do závěrečné fáze volební kampaně a mezi lidmi panuje napjatá atmosféra,“ konstatoval náměstek ukrajinského ministra vnitra Serhij Jarovyj.

„Rozdmýchávají se pocity otevřeného nepřátelství,“ dodal a oba tábory vyzval k toleranci a distingovanému vystupování.

Volby na Ukrajině podle průzkumů vyhraje Zelenskyj. Na Porošenka má náskok 30 procent

Číst článek

Vítěz prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Zelenskyj si před druhým volebním kolem udržuje značný náskok před obhajujícím prezidentem Porošenkem.

Pro jedenačtyřicetiletého baviče, který hraje prezidenta v komediálním seriálu Sluha národa, bude podle průzkumu ukrajinského Razumkovova centra hlasovat 1. dubna 49,3 procenta voličů. AFP se odvolává na další průzkum, který byl také zveřejněný ve čtvrtek, a Zelenskému připisuje dokonce 61 procent hlasů.

Boj na sociálních sítích

Třiapadesátiletý Porošenko svého soka nazval „klaunem“ a „loutkou“ ukrajinského miliardáře Ihora Kolomojského, majitele televizní stanice 1+1, která seriál Sluha národa vysílá.

Bojuje se i na sociálních sítích. Na účtu v komunitní síti Telegram, který údajně patří Porošenkovu týmu, se ve středu objevilo video, na němž kráčející postavu Zelenského prudkým střihem střídá jedoucí nákladní auto, které ho následně srazí.

Video končí nápisem „Každý jde svou cestou“, nad nímž je vyobrazena podélná hromádka bílého prášku vyvolávající představu dávky kokainu. Porošenkův tým popřel, že je původcem spotu. Věc vyšetřuje policie.

Bude debata?

Ve čtvrtek zavolal Porošenko Zelenskému během televizního přenosu. Ten mu sice telefon vzal, ale nejprve ho několikrát přerušil, a nakonec hovor znenadání ukončil.

Potkají se při debatě? Porošenko i Zelenskyj si rezervovali stadion Olimpijskyj, každý ale v jiný den

Číst článek

Kandidáti se dále nemohou domluvit na datu a formě závěrečné debaty. Zatímco Porošenko ji navrhl na tuto neděli, Zelenskyj tvrdí, že bude připraven nadcházející pátek, tedy dva dny před volbami.

V neděli večer má navíc proběhnout předvolební debata na kyjevském stadionu Porošenkův soupeř komik Volodymyr Zelenskyj se jí ale zřejmě nezúčastní.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na sociálních sítích Volodymyru Zelenskému vzkázal, že komunikace s miliony voličů je důležitější než víkend v Paříži. Tam se Zelenskyj setkal mimo jiné s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Porošenko Zelenskému doporučil, aby se neschovával před voliči ani tiskem a  dnes odpoledne se dostavil na stadion. Volodymyr Zelenskyj odpověděl, že počítá pouze s debatou na stadionu 19. dubna, tedy dva dny před druhým kolem prezidentských voleb.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme