Musíme ministra spravedlnosti přimět k činům, řekl Trump. Krátce před volbami žádá vyšetřování Bidena

Prezident USA Donald Trump v úterý během televizního rozhovoru vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby okamžitě zahájilo vyšetřování neověřených tvrzení ohledně činnosti demokratického kandidáta Joea Bidena a jeho syna Huntera. Podle agentury AP se tím prezident snaží využít autority federální vlády k pošpinění svého politického oponenta před blížícími se volbami.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump bude obhajovat svůj mandát.

Do voleb nového prezidenta USA zbývají pouhé dva týdny | Foto: Evan Vucci | Zdroj: ČTK/AP

Trump zároveň po ministerstvu spravedlnosti požaduje, aby se vzdalo svého tradičního odstupu od volební politiky.

„Musíme ministra spravedlnosti přimět k činům,“ řekl Trump ve svém oblíbeném pořadu Fox&Friends. „Musí jednat a musí jednat rychle. (...) Toto je zásadní korupce a musí se to zjistit před volbami,“ pokračoval prezident.

Trump dlouhodobě útočí na Bidena kvůli podnikatelským aktivitám i osobnímu životu jeho syna Huntera a opírá se přitom o nepodložená tvrzení.

Na Facebook a Twitter se snesla kritika. Sociální sítě se snažily blokovat článek o synovi Joea Bidena

Číst článek

V týdnech před listopadovými volbami však útoky zintenzivňuje, a to především s odkazem na články bulvárního deníku The New York Post. Ten minulý týden na základě neověřených informací tvrdil, že se Biden sešel s obchodními partnery svého syna na Ukrajině v době, kdy byl viceprezidentem. Bidenova kampaň schůzku popírá.

Podle historika z Pricetonské univerzity Juliana Zelizera Trumpova nátlaková kampaň posunuje hranice toho, co bylo pro prezidenty dosud považováno za přípustné. „V posledních fázích kampaně jsme svědky totální politizace systému spravedlnosti,“ řekl historik s tím, že by ministr William Barr v případě vyslyšení Trumpova volání podryl reformy a nařízení, která úřad přijal v reakci na aféru Watergate v 70. letech minulého století.

Trump zatím neupřesnil, jakého zločinu se podle něj Biden dopustil. To mu však nebrání volat po jeho zatčení, poznamenává AP.

Prezidentův postup tak připomíná taktiku, kterou použil již před čtyřmi lety proti své tehdejší soupeřce Hillary Clintonové, jež čelila vyšetřování federálních úřadů kvůli použití soukromého e-mailového serveru pro vyřizování státních záležitosti v pozici ministryně zahraničí. Pochybení se u ní však nakonec neprokázalo.

‚Zatkněte už někoho‘

Prezident v poslední době dává hlasitě najevo nespokojenost s Barrem, po němž veřejně požaduje, aby zakročil proti jeho politickým soupeřům.

Trump se setkal s voliči v klíčové části Pensylvánie. Místní demokraté to označili za covidový večírek

Číst článek

Barrův úřad nařídil za hlasitého potlesku republikánů průzkum začátků vyšetřování vlivu Ruska na průběh voleb z roku 2016, které vedlo k zatčení několika Trumpových spolupracovníků.

Prezident totiž opakovaně tvrdí, že se jeho tým snažila poškodit administrativa exprezidenta Baracka Obamy. Po roce a půl však podle některých zdrojů nepřineslo vyšetřování v podstatě žádné výsledky a ministerstvo závěrečnou zprávu nehodlá zveřejnit před volbami.

Trump neskrývá frustraci. „Pro slávu boží, zatkněte už někoho,“ napsal nedávno na twitteru, kde zároveň sdílel Barrovu fotku.

K tématu se vyjádřil rovněž při pondělním setkání s příznivci v Arizoně: „Znám lidi, kteří by jej (Bidena) zatkli už před pěti týdny. Bill Barr je velmi slušný muž a velmi čestný muž," řekl prezident. „A někteří z nás z toho v mnoha ohledech nemají radost,“ dodal.

Trump si drží bankovní účet v Číně, platil tam i daně. Přitom dlouhodobě podnikání v zemi kritizuje

Číst článek

Barr je přitom věrným Trumpovým stoupencem a v mnoha případech se prezidenta i jeho spojenců zastal. Barrův úřad například usiluje o ukončení stíhání Trumpova někdejšího poradce Michaela Flynna, který se přiznal k lhaní federálním vyšetřovatelům.

Zasáhl také do kauzy dalšího exporadce Rogera Stonea, který se nakonec přes odsouzení vyhnul nástupu do vězení.

Ministr se v poslední době k Trumpovým kritickým výpadům veřejně nevyjadřuje, podle pozorovatelů však není jasné, co se děje v zákulisí.

Právní expert z bostonské univerzity Michael Cassidy poznamenává, že Barr má k nepsaným pravidlům podobný respekt jako jeho šéf. „Nezapomeňte, je to ten samý ministr spravedlnosti, podle nějž jsou karanténní opatření na úrovni států největším porušením občanských svobod od dob otroctví. Je bořičem norem. Není to tradiční ministr spravedlnosti,“ řekl Cassidy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme