Americký federální soud zamítl další žalobu, která měla zvrátit Trumpovu volební prohru

Federální soudce ve státu Texas zamítl žalobu, kterou skupina republikánů v čele s texaským kongresmanem Louiem Gohmertem vznesla proti americkému viceprezidentovi Mikeovi Pencemu ve snaze umožnit mu změnit výsledek prezidentské volby. Oznámily to v pátek tiskové agentury. Pence bude ve středu 6. ledna předsedat společnému zasedání obou komor Kongresu, které má formálně potvrdit výsledky prezidentských voleb.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Žalobci žádali, aby soud Penceovi přiznal právo při tomto speciálním zasedání Kongresu zneplatnit hlasy prezidentských volitelů.

Soudce Jeremy Kernodle prohlásil, že Gohmert a další republikáni, kteří žalobu podali, nejsou oprávněni k právním krokům směřujícím ke zrušení volby Joea Bidena prezidentem, uvedla agentura Reuters.

Trumpův prohraný rok. Prezidentské volby ovlivnil koronavirus, porážku od Bidena dosud neuznal

Číst článek

Agentura TASS poznamenala, že soudce Kernodle byl do funkce jmenován prezidentem Donaldem Trumpem a že Pence požádal ve čtvrtek soud, aby žalobu odmítl.

Americká média od počátku označovala šance žaloby na úspěch za mizivé. Trump v souladu s výsledky hlasování v jednotlivých státech USA získal 232 volitelských hlasů, zatímco kandidát Demokratické strany Joe Biden 306. Pro Bidena hlasovalo 81,2 milionu voličů, pro Trumpa 74,2 milionu.

Trump odmítl uznat porážku a opakovaně bez důkazů tvrdil, že volby poznamenaly podvody. Trump a jeho stoupenci ale neuspěli ve snaze napadnout výsledky voleb u soudů, připomněl Reuters. Biden nastoupí do Bílého domu 20. ledna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme