‚Spojené státy se vrací mezi normální země světa.‘ Lidé z Wilmingtonu oslavují Bidenovo vítězství

Nově zvolený prezident Joe Biden vzkázal občanům, že se nebude dívat na to, které státy ho volily a které ne. Vyzval také ke sjednocení země a k uklidnění nepřátelství, které je mezi republikány a demokraty. V projevu ve Wilmingtonu, kde už desítky let žije, také uvedl, že volby vyhrál a to velmi přesvědčivě. Náladu v tomto městě zachytil reportér Radiožurnálu Jakub Lucký.

Wilmington, Delaware Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podporu novému prezidentovi Bidenovi vyjádřili starší i mladší Američané | Foto: Jakub Lucký | Zdroj: Český rozhlas

Parkoviště před Chase centrem má slavností atmosféru. Na plotě jsou pověšené balónky, mezi dvěma jeřáby visí obrovská americká vlajka. Jsou tady také dvě velkoplošné obrazovky, u kterých se již scházejí lidé a čekají na ten samotný projev.

„Co čekáme? To co tady vidíte, lásku, lásku k Joe Bidenovi. To není jen tak někdo, o kom jsme slyšeli, to je Joe Biden, se kterým každý něco zažil,“ vysvětluje pro Radiožurnál Paige, která Bidena a celou jeho rodinu zná osobně. Desítky let totiž jemu i jeho rodině pomáhá pořádat volební kampaň.

Že je Biden mezi místními dobře známý, potvrzuje i Rebecca. „Pořád nemůžu uvěřit tomu, že někdo z Delaware se stal americkým prezidentem. A on je prostě skvělý, každý tu s ním má nějaký zážitek. Je velmi milý a skromný a dobrý. A to je přesně to, co zrovna teď potřebujeme,“ říká Rebecca, která se přišla podívat na proslov i se svými dvěma dětmi. Je zřejmé, že pro všechny tři je Bidenovo vítězství pořád ještě tak trochu neuvěřitelné.

Projev nového prezidenta

‚Čas vyléčit Ameriku.‘ Biden se prohlásil za vítěze voleb a zavázal se ke spojování společnosti

Číst článek

„Jsem poctěn tou důvěrou, kterou jsem od vás dostal. Slibuji, že budu prezidentem, který nebude rozdělovat, ale spojovat,“ vzkázal Biden v projevu, ve kterém také nabídl usmíření těm, kteří volili jeho protivníka. „Vám, kteří jste volili prezidenta Trumpa, rozumím. Sám jsem také pár voleb prohrál. Ale pojďme dát jeden druhém šanci, odložme agresivní rétoriku, uklidněme emoce. Musíme si znovu začít naslouchat. Pokud se chceme posouvat kupředu, musíme se přestat vnímat jako nepřátelé. Nejsme nepřátelé, jsme Američané.“

„Ten projev byl povzbudivý, plný naděje a víry, to ostatně sám říkal, a věřím tomu, že spojí celou zemi. Tomu opravdu věřím,“ zhodnotila celý projev April, která dorazila i se svým manželem a synem z asi 150 kilometrů vzdálené Virginie. Na oslavu si s sebou přivezli i šampaňské, protože podle Bruce je co slavit. „Jsme nadšení, že se Spojené státy vrací mezi normální země světa a máme radost, že se s Bidenem země vrací nohama na zem.“

‚Volby ještě zdaleka nejsou u konce.‘ Trump odmítá přiznat prohru, výsledky napadne u soudu

Číst článek

Biden do funkce nastoupí až v druhé polovině ledna, po své slavnostní inauguraci. Nyní zemi čeká přechodné období, kdy by Trumpova administrativa měla postupně předávat moc do rukou Bidena a jeho budoucí vlády. Někteří se ale obávají, že to nebude tak jednoduché.

Třeba podle Kye se bude Trump v Bílém domě bránit a Spojené státy tak čekají ještě dva stresující měsíce. Jim to vidí optimističtěji. „Myslím, že ty právní věci budou vyřešené do půlky prosince, kdy se schází sbor volitelů. A pak, pak už se jen musí sbalit,“ uvedl.

Je pravděpodobné, že právní tahanice začnou už v pondělí. Prezident Trump stále výsledek voleb neuznal a jeho volební štáb chce v pondělí spustit vlnu žalob, která má výsledek zvrátit na jeho stranu. Že by snad Biden přišel o svou pozici vítěze se ale místní příliš nebojí.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme