Biden, nebo Trump? V USA se zavřely první volební místnosti, sčítání může trvat i několik dní

Volební den, jaký tu ještě nebyl. Tak popisuje agentura Reuters úterní vyvrcholení amerických voleb, které dospěly do finále za stupňujícího se šíření koronaviru a známek silného napětí ve společnosti. Lidé v úterý přicházeli k hlasovacím místnostem se zakrytými obličeji, deskami z překližky jsou zase zakrytá průčelí mnohých obchodů a dalších podniků. Kvůli možnosti povolebních nepokojů jsou na některých místech v pohotovosti národní gardy.

Washington (Aktualizováno: 0:04 4. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O přízeň voličů se uchází v pořadí v 59. volbách prezidenta USA republikánský kandidát a současný prezident Donald Trump. Proti němu o křeslo hlavy státu usiluje demokratický kandidát Joe Biden. Vítěz se ujme funkce prezidenta 20. ledna 2021.

Podle předvolebních průzkumů by zvítězil Joe Biden, jeho náskok v průzkumech se však na úrovni celých USA i v některých klíčových státech v posledních dnech mírně ztenčil. Američané kromě hlavy státu volí také 35 senátorů, kompletní Sněmovnu reprezentantů nebo guvernéry.

Oproti předchozím volbám jsou ty letošní v některých ohledech netradiční. Kromě bezpečnostních opatření proti šíření koronaviru je také možné, že finální výsledky budou zveřejněny i za několik dní. Část hlasů byla odevzdána v předstihu pomocí korespondenčního hlasování. Zákony pro počítání hlasů se v jednotlivých státech USA liší. Někde tak lze sčítat hlasy odevzdané v předstihu už nyní, jinde je to možné až po uzavření volebních místností.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Prezident Donald Trump i v závěru kampaně pokračoval ve zpochybňování legitimity voleb tvrzeními o podvodech. V úterý ráno však prohlásil, že „není důvod hrát hry“ a později naznačil, že by případnou prohru nenesl lehce.

Z volební noci může být volební týden, některé státy USA ale mohou napovědět výsledek. Jaké sledovat?

Číst článek

Jeho demokratický rival Joe Biden zdůrazňoval potřebu nové strategie v boji proti koronaviru. Volební den se ve Spojených státech rozběhl za značného napětí a obav z nepokojů, zároveň se hovoří o velmi vysoké voličské účasti. Možnost hlasovat v předstihu, a to korespondenčně či osobně, využilo více než 100 milionů voličů.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová novinářům řekla, že ve volbách jde o navrácení duše Spojených států a hraje se o to, zda zvítězí strach, nebo naděje. Je přesvědčená, že vyhraje Biden, a řekla, že si je rovněž jistá, že si demokraté zachovají většinu ve Sněmovně reprezentantů.

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že nepozoruje žádné známky toho, že by se jakémukoli „zahraničnímu aktérovi“ podařilo zasáhnout do letošních voleb. Příklady volebních dezinformací domácího původu však v uplynulých dnech přibývaly. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se nyní podle Reuters zabývá záhadnými automatizovanými hovory, které lidi vyzývaly, aby zůstali doma.

Tereza Kráčmarová, Gabriela Knížková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme