Volby v Afghánistánu platí, hlasování se opakovat nebude

Afghánská volební komise zveřejnila po deseti týdnech konečné výsledky parlamentních voleb. Plebiscit poznamenal bezpočet obvinění z manipulací a podvodů při hlasování. Volební komise už v říjnu zrušila asi čtvrtinu z pěti a půl milionů odevzdaných hlasů. Přes všechna obvinění se ale hlasování v Afghánistánu opakovat nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V letošních volbách v Afghánistánu | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Řada kandidátů, které favorizoval prezident Hamíd Karzáí, se do parlamentu nedostala a ve Wolesi Jizre ztratili etničtí Paštuni většinu. Stejně tak v jediné provincii Ghazni, kde výsledky voleb dosud nebyly uzavřeny, se pravděpodobně do parlamentu nedostane jediný Paštun.

Tři vítězní kandidáti museli být vyloučeni kvůli podvodům. Stoupenci prezidenta varují, že pokud se příslušníci tohoto nejpočetnějšího etnika budou cítit poškozeni, bude to znamenat zvýšení popularity Talibanu. Mnozí kandidáti i část veřejnosti požaduje opakování voleb.

Jaromír Marek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme