Volby v Ázerbajdžánu prý provázely manipulace

Voliči v Azerbajdžánu dnes vybírali složení nového parlamentu. Volby jsou vnímány jako test demokracie v této na ropu bohaté jihokavkazské zemi. Na hlasování dohlížely tisíce pozorovatelů, přesto se už v jeho průběhu začaly objevovat zprávy o volebních manipulacích či podplácení voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby v Ázerbajdžánu | Zdroj: ČTK

O 125 křesel dnes bojovalo více než 1500 kandidátů. Volební systém v zemi přitom zažil hned několik novinek. Poprvé se v zemi volilo většinovým systémem, vyhrává tedy kandidát s největším počtem hlasů.

Aby se snížilo riziko zfalšování, byl každý volič označen na prstě speciálním inkoustem. Ne všude ale tato metoda fungovala, proto se objevily i případy, kdy někteří voliči hlasovali vícekrát. Poprvé se také dělaly volební odhady přímo před místnostmi.

Volební účast nebyla podle předběžných informací nijak závratná. Volební informační středisko v 17:00 místního času (14:00 SEČ) oznámilo, že k urnám přišlo 39,6 procenta z více než 4,6 milionu oprávněných voličů.

Na regulérnost hlasování dnes dohlížely tisíce mezinárodních pozorovatelů a stovky místních, které vyslali jednotliví kandidáti. Nurin Gasanov kontroloval volby v okrsku na předměstí Baku. "Je tady více než dvacet pozorovatelů v jedné místnosti a žádná vážná narušení voleb jsme neměli, ale rozhodující je, jak se budou sčítat hlasy," upozorňuje Gasanov.

Jinde ale zaznamenali nepřípustnou agitaci kandidátů, snahu o uplácení voličů nebo přímý nátlak. Na provládní agitaci přímo před volební místností si stěžoval i Sadaj Nazarov, kandidát v jednom z venkovských okresů a bývalý politický uprchlík v České republice. "Už vím, že nevyhraji. Úředníci říkali lidem, koho mají volit. Oni se mne pak ptali, proč úředníci nedoporučovali mne," popsal situaci.

Jak ale Českému rozhlasu řekl John Edwards z Rady Evropy, pochybnosti nevyvolává jen samotné dnešní hlasování. "Bude nutné posoudit, co se stalo před volbami, proč neměla řada kandidátů vůbec přístup do médií. Pak se zaměříme na to, jak se sečtou a vyhodnotí dnes odevzdané hlasy," podotkl Edwards.

Předběžné výsledky dnešních voleb chce ázerbájdžánská Ústřední volební komise zveřejnit ještě v noci, definitivně by měl být vítěz znám v pondělí v 19:00 (16:00 SEČ). Na výsledky netrpělivě čeká opozice, která v případě velkých nesrovnalostí slibuje masivní demonstrace.

Proti vládní straně Nový Ázerbájdžán vystupoval především blok Azadlig (Svoboda) sdružující tři opoziční strany - Národní frontu Ázerbájdžánu, Demokratickou stranu Ázerbájdžánu a muslimskou stranu Musavat. "Jsme připraveni nastolit otázku anulování voleb," prohlásil vůdce Musavatu Isa Gambar s poukazem na údajné manipulace s výsledky hlasování.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme