Volby v Bělorusku ovládli prorežimní kandidáti. Lukašenkova opozice nezískala ani jeden mandát

Nedělní parlamentní volby v Bělorusku zcela ovládli prorežimní kandidáti. Opozice vůči autoritářské vládě prezidenta Alexandra Lukašenka nezískala ani jedno poslanecké křeslo. Vyplývá to podle světových tiskových agentur z oficiálních výsledků. Opozice přišla o své jediné dva mandáty ve 110členné Poslanecké sněmovně, dolní komoře Národního shromáždění.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belarusian President Alexander Lukashenko casts his vote at a polling station during the parliamentary election in Minsk, Belarus November 17, 2019. REUTERS/ | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

Volební komise zveřejnila seznam nově zvolených poslanců už v neděli. Všichni jsou zástupci stran a organizací podporujících stávající režim.

„Výsledek byl dávno určený. Úřady vybraly schválené kandidáty. Změna moci prostřednictvím voleb není v Bělorusku možná,“ popsal agentuře Reuters jeden z opozičních vůdců Mikalaj Statkevič.

‚Poslední evropský diktátor‘ Lukašenko slaví 65. narozeniny. Má je v pátek, nebo až v sobotu?

Číst článek

Víkendové volby se konaly s účastí opozičních kandidátů. Podle Západu mělo hlasování prověřit, nakolik upřímně míní autoritářský prezident svá slova o uvolnění tlaku vůči domácí opozici.

Lukašenko se v poslední době snaží o sblížení s Evropskou unií, která často kritizuje nedostatek demokracie v postsovětské republice.

Pětašedesátiletý Lukašenko vládne Bělorusku už čtvrt století a v neděli oznámil, že se chystá kandidovat i v prezidentských volbách v příštím roce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme