Volby v Bělorusku

Více než sedm miliónů Bělorusů má dnes možnost jít k volebním urnám a volit své zástupce do Sněmovny poslanců, dolní komory parlamentu. O 110 poslaneckých křesel se uchází 567 kandidátů, z toho 288 nezávislých. Volby ale hodlá většina opozičních stran bojkotovat, protože jsou podle nich nedemokratické.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jejich straně stojí i Západ. Volební místnosti se uzavřou v 19 hodin středoevropsého času. První předběžné výsledky lze očekávat kolem půlnoci nebo zítra časně ráno. Aby bylo hlasování platné, musí k němu přijít více než polovina zapsaných voličů.

Opozice tvrdí, že volby nebudou legitimní, protože neměla přístup k médiím, spousta jejích kandidátů byla pod smyšlenou záminkou vyškrtnuta z volebních listin. Za demokratický nepovažuje ani volební zákon. Včera demonstrovalo v Minsku na výzvu opozičních stran na 2000 lidí, kteří vyzývali své spoluobčany, aby nešli volit. Navzdory rostoucí nespokojenosti s režimem prezidenta Lukašenka a ekonomickým obtížím však opozice nedokázala dosud získat podporu většiny obyvatelstva. Podle průzkumů veřejného mínění z druhé poloviny září se 64 procent Bělorusů chová k protestům opozice netečně.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme