Volby v Bělorusku

Více než sedm miliónů Bělorusů má dnes možnost jít k volebním urnám a volit své zástupce do Sněmovny poslanců, dolní komory parlamentu. O 110 poslaneckých křesel se uchází 567 kandidátů, z toho 288 nezávislých. Volby ale hodlá většina opozičních stran bojkotovat, protože jsou podle nich nedemokratické.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jejich straně stojí i Západ. Volební místnosti se uzavřou v 19 hodin středoevropsého času. První předběžné výsledky lze očekávat kolem půlnoci nebo zítra časně ráno. Aby bylo hlasování platné, musí k němu přijít více než polovina zapsaných voličů.

Opozice tvrdí, že volby nebudou legitimní, protože neměla přístup k médiím, spousta jejích kandidátů byla pod smyšlenou záminkou vyškrtnuta z volebních listin. Za demokratický nepovažuje ani volební zákon. Včera demonstrovalo v Minsku na výzvu opozičních stran na 2000 lidí, kteří vyzývali své spoluobčany, aby nešli volit. Navzdory rostoucí nespokojenosti s režimem prezidenta Lukašenka a ekonomickým obtížím však opozice nedokázala dosud získat podporu většiny obyvatelstva. Podle průzkumů veřejného mínění z druhé poloviny září se 64 procent Bělorusů chová k protestům opozice netečně.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme