Volby v Bělorusku: vážné nesrovnalosti

Při parlamentních volbách v Bělorusku byly ve dvou volebních okrscích zaznamenány vážné nesrovnalosti. Informovala o tom předsedkyně ústřední volební komise Lidia Jermošinová. Nyní se jimi zabývá prokuratura a není vyloučeno, že výsledky v těchto okrscích budou anulovány. Podle průzkumů by se mělo k urnám dostavit 60 až 70 procent voličů navzdory výzvám několika opozičních stran k bojkotu voleb. Podle jiného průzkumu však 64 procent lidí o výzvě k bojkotu vůbec neví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opozice, která považuje volby za frašku, doufá, že se k nim nedostaví potřebných 50 procent obyvatel, aby mohlo být hlasování anulováno. V opozici totiž vyvolal určité naděje nedávný pád jugoslávského režimu Slobodana Miloševiče. Prezident Alexandr Lukašenko ale dnes vyjádřil pevné přesvědčení ve vítězství svých stoupenců nejen při těchto volbách, ale i příští rok při volbě prezidenta.

Volby sleduje na místě 200 pozorovatelů z velké části ze zemí nebo stran nakloněných režimu prezidenta Lukašenka. OBSE své pozorovatele odmítla poslat, protože Minsk podle ní nerespektuje své závazky týkající se svobodných a čestných voleb.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme