Volby v Berlíně: neúspěch extremistů, AfD skončila podle odhadů až pátá

Volby v Berlíně vyhrála podle odhadů veřejnoprávní televize ZDF sociální demokracie SPD s 23 procenty hlasů. Koaliční Křesťanskodemokratická unie CDU kancléřky Angely Merkelové skončila s 18 procenty druhá, Alternativa pro Německo (AfD) je s 12,5 procenta až pátá. Dosavadní koalice SPD a CDU každopádně po nedělních volbách pokračovat nebude, na to jí hlasy nestačí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve své funkci by měl podle odhadů pokračovat současný primátor Michael Müller z SPD | Zdroj: Reuters

Průzkumy slibovaly Alternativě pro Německo až 16 procent. Výsledek proto zůstává za očekáváním. AfD, která nejhlasitěji kritizuje uprchlickou politiku Angely Merkelové, se chtěla v Berlíně stát druhou nejsilnější stranou. Po těchto volbách už bude zastoupena v celkem deseti zemských parlamentech.

Do berlínského zastupitelstva se nejspíš dostanou také Zelení s odhadovanými 16,5 procenta a Levice, která by měla dostat o procento méně.

Úspěch by měla slavit ještě Svobodná demokratická strana FDP, která by se díky 6,5 procenta měla do zastupitelstva vrátit. Odejdou z něj naopak Piráti, kteří propadli a dostali podle odhadů jen kolem 1,5 procenta.

Pokud se odhady potvrdí, bude ve své funkci moci pokračovat současný primátor Michael Müller ze sociální demokracie.

Očekává se, že novou koalici v německém hlavním městě, které je zároveň jednou z 16 spolkových zemí, vytvoří se Zelenými a Levicí.

ČTK, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme