Volby v Berlíně: neúspěch extremistů, AfD skončila podle odhadů až pátá

Volby v Berlíně vyhrála podle odhadů veřejnoprávní televize ZDF sociální demokracie SPD s 23 procenty hlasů. Koaliční Křesťanskodemokratická unie CDU kancléřky Angely Merkelové skončila s 18 procenty druhá, Alternativa pro Německo (AfD) je s 12,5 procenta až pátá. Dosavadní koalice SPD a CDU každopádně po nedělních volbách pokračovat nebude, na to jí hlasy nestačí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve své funkci by měl podle odhadů pokračovat současný primátor Michael Müller z SPD | Foto: Reuters

Průzkumy slibovaly Alternativě pro Německo až 16 procent. Výsledek proto zůstává za očekáváním. AfD, která nejhlasitěji kritizuje uprchlickou politiku Angely Merkelové, se chtěla v Berlíně stát druhou nejsilnější stranou. Po těchto volbách už bude zastoupena v celkem deseti zemských parlamentech.

Do berlínského zastupitelstva se nejspíš dostanou také Zelení s odhadovanými 16,5 procenta a Levice, která by měla dostat o procento méně.

Úspěch by měla slavit ještě Svobodná demokratická strana FDP, která by se díky 6,5 procenta měla do zastupitelstva vrátit. Odejdou z něj naopak Piráti, kteří propadli a dostali podle odhadů jen kolem 1,5 procenta.

Pokud se odhady potvrdí, bude ve své funkci moci pokračovat současný primátor Michael Müller ze sociální demokracie.

Očekává se, že novou koalici v německém hlavním městě, které je zároveň jednou z 16 spolkových zemí, vytvoří se Zelenými a Levicí.

ČTK, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme