Chorvaté volili novou hlavu státu. Do druhého kola postoupil expremiér Milanović a stávající prezidentka

Bývalý sociálnědemokratický premiér Zoran Milanović po sečtení 95 procent hlasů v prvním kole chorvatských prezidentských voleb získal téměř 30 procent, a utká se tak v druhém kole se stávající středopravicovou prezidentkou Kolindou Grabarovou-Kitarovičovou z vládnoucí Chorvatské demokratické společenství (HDZ). S odvoláním na sdělení chorvatské státní volební komise o tom informovala agentura AP.

Záhřeb (Aktualizováno: 22:53 22. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát Zoran Milanović | Foto: Antonio Bronic | Zdroj: Reuters

Dosavadní prezidentka skončila s téměř 27 procenty hlasů druhá. Na třetím místě se podle téměř konečných výsledků s 24 procenty umístil nezávislý kandidát Miroslav Škoro, který je populárním zpěvákem s konzervativními a nacionalistickými voliči. Druhé kolo voleb by se mělo uskutečnit 5. ledna.

Nynější prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters

Grabarová-Kitarovičová přišla hlasovat v metropoli Záhřebu. „Vyzývám všechny voliče Chorvatska, aby šli k volbám a odevzdali svůj hlas. Dnes je svátek demokracie, hlasujte,“ řekla novinářům.

Volby v dešti

Nynější hlasování bylo považováno za test popularity současné konzervativní vlády, která začátkem příštího roku přebírá předsednictví v Radě Evropské unie.

V nejnovějším členském státě EU mělo 3,8 milionu oprávněných voličů možnost vybírat z 11 kandidátů. Volební místnosti se otevřely v 7.00, možnost odevzdat hlas měli Chorvaté do 19.00.

Chorvatsko splnilo podmínky pro vstup do Schengenu, země EU ještě musí členství jednomyslně schválit

Číst článek

Navzdory deštivému počasí hlasovalo v neděli více voličů než v posledních prezidentských volbách v roce 2014. Kolem poledne už odhlasovalo asi o 100 000 voličů více než před pěti lety.

Předvolební prognózy předpovídaly, že Grabarová-Kitarovičová by ve druhém kole expremiéra Milanoviče porazila, ale v duelu se Škorem by měl navrch krajně pravicový kandidát.

Funkce chorvatského prezidenta je převážně reprezentativní. Formálně prezident stojí v čele ozbrojených sil a reprezentuje zemi v zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme