Volby v Gruzii vyhrál dosavadní prezident Saakašvili

Gruzínské prezidentské volby vyhrál už v prvním kole Michail Saakašvili, oznámila volební komise. Dosavadní hlavě státu připisuje necelých 53 procent odevzdaných hlasů. Podle opozice ale Saakašvili zvítězil podvodem a hlasování zmanipuloval. S tím nesouhlasí mezinárodní pozorovatelé OBSE, kteří volby označili za demokratické a v souladu s mezinárodními standardy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho | Zdroj: ČTK

Gruzínci se dnes sešli v ulicích hlavního města Tbilisi, aby protestovali proti výsledku předčasných voleb, ve kterých vyhrál současný prezident Michail Saakašvili. Jeho rival a vůdce opozice Levan Gachechiladze ho obvinil ze zfalšování voleb a vyzval obyvatele k demonstraci.

Spojené státy Gruzínce požádaly, aby nerozpoutávali zbytečné násilí a vyčkali na hodnocení mezinárodních pozorovatelů.

Protesty jsou spořádané a poměrně klidné. Nicméně se dnes odpoledne v centru Tbilisi sešly tisíce lidí. Mezinárodní pozorovatelé připomněli, že volební proces v Gruzii měl určité nástrahy, že tam byly chyby, zejména ve vstupu do médií těsně před volbami, a že došlo k některým malým narušením volebního zákona během hlasování. Ale volby byly podle pozorovatelů svobodné a férové.

Josef Pazderka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme