Volby v Indii podle průzkumů vyhrála strana premiéra Módího, vládní koalice slíbila vyšší mzdy a investice

V indických volbách, jejichž výsledky by měly být ve čtvrtek zveřejněny, získala podle průzkumu u volebních místností nejvíce hlasů vládní nacionalistická Indická lidová strana (BJP) nynějšího osmašedesátiletého premiéra Naréndry Módího.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání volebních hlasů | Foto: Amit Dave | Zdroj: Reuters

Vládní koalice s vyhlídkou na vítězství slíbila v dalších pěti letech zvýšit hospodářský růst, zdvojnásobení mezd zemědělců a investice do infrastruktury. Volby v největší demokracii se konaly v sedmi fázích a trvaly šest týdnů.

Vládní koalice podle šesti ze sedmi průzkumů snadno získá většinu 545členné dolní komory parlamentu (543 poslanců volí občané a dva členy z řad anglo-indické komunity jmenuje prezident).

V Indii se uzavřely volební místnosti. Nejvíce hlasů podle průzkumů získala strana premiéra Módího

Číst článek

Podle průzkumu CVoter, na nějž se odvolává agentura Reuters, se BJP podařilo získat 287 křesel. Se 128 mandáty za ní následuje hlavní opoziční strana Indický národní kongres v čele s Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie.

Přestože se Indie nadále řadí k nejrychleji rostoucím ekonomikám světa, je Módího hospodářská politika stále častěji terčem kritiky. Růst nyní šesté největší ekonomiky světa se v posledním desetiletí zpomalil a nezaměstnanost zřejmě dosáhla nejvyšší úrovně od 70. let minulého století.

Současný premiér podle kritiků nedostál svým předvolebním slibům z roku 2014, například vytvořit pracovní místa pro mladé Indy, a spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie na úkor 172 milionů muslimů a dalších náboženských menšin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme