Volby v Iráku jsou znovu zpochybněny. Dva poslanci přišli o křesla

Dva iráčtí poslanci zvoleni v březnových volbách nemohou být členy parlamentu, protože byli aktivními členy svrženého režimu Saddáma Husajna. Oznámil to zvláštní soud, který se zabývá volebními nesrovnalostmi. Předpokládá se, že oba politici patří k vítězné koalici Ijáda Alávího. Ta přitom vyhrála o pouhé dva poslanecké mandáty. Dnešní oznámení tak ještě více vyostřilo povolební napětí v Iráku. Do hry už se také vložily Spojené státy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo koaliční správy pro jižní Irák v Basře

Sídlo koaliční správy pro jižní Irák v Basře

Alívího spojenectví Irákíja nepřichází automaticky o dvě rozhodující křesla, protože za vyřazené poslance může dosadit náhradníky. Úřady ale musejí zjistit, kolik hlasů tito politici dostali ve svých obvodech, a právě tam se tedy výsledek může změnit.

Navíc probíhá ruční přepočítávání více než dvou miliónů hlasů odevzdaných v Bagdádu. Poražený dosavadní premiér Núrí Málikí si totiž stěžoval na rozsáhlé podvody.

Jak Málikí, tak Aláví se považují za vítěze voleb. Podle britského deníku The Independent Američané v zákulisí prosazují, aby se oba dohodli, že se po dvou letech v premiérském křesle vystřídají. Spojené státy tak chtějí zabránit obnovení chaosu v zemi.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme