Volby v Iráku jsou znovu zpochybněny. Dva poslanci přišli o křesla

Dva iráčtí poslanci zvoleni v březnových volbách nemohou být členy parlamentu, protože byli aktivními členy svrženého režimu Saddáma Husajna. Oznámil to zvláštní soud, který se zabývá volebními nesrovnalostmi. Předpokládá se, že oba politici patří k vítězné koalici Ijáda Alávího. Ta přitom vyhrála o pouhé dva poslanecké mandáty. Dnešní oznámení tak ještě více vyostřilo povolební napětí v Iráku. Do hry už se také vložily Spojené státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo koaliční správy pro jižní Irák v Basře

Alívího spojenectví Irákíja nepřichází automaticky o dvě rozhodující křesla, protože za vyřazené poslance může dosadit náhradníky. Úřady ale musejí zjistit, kolik hlasů tito politici dostali ve svých obvodech, a právě tam se tedy výsledek může změnit.

Navíc probíhá ruční přepočítávání více než dvou miliónů hlasů odevzdaných v Bagdádu. Poražený dosavadní premiér Núrí Málikí si totiž stěžoval na rozsáhlé podvody.

Jak Málikí, tak Aláví se považují za vítěze voleb. Podle britského deníku The Independent Američané v zákulisí prosazují, aby se oba dohodli, že se po dvou letech v premiérském křesle vystřídají. Spojené státy tak chtějí zabránit obnovení chaosu v zemi.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme