Volby v Izraeli jasně vyhrál pravicový Likud premiéra Netanjahua

Předčasné parlamentní volby v Izraeli vyhrál pravicový Likud dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua. Po sečtení téměř všech hlasů získává 30 křesel. Druhá skončila opoziční levicová Sionistická unie, která zaostala zhruba o pět procent hlasů, a v Knesetu by proto měla mít o šest křesel méně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Benjamin Netanjahu obhájil se svou stranou Likud vítězství v izraelských volbách | Zdroj: Reuters

Premiér Netanjahu už krátce po zavření hlasovacích místností pronesl vítězná slova. V případě setrvání v čele vlády může být nejdéle úřadujícím premiérem v izraelských dějinách.

„Mluvil jsem už se všemi šéfy stran z národního tábora. Požádal jsem je, aby se ke mně připojili a v Izraeli tak mohla vzniknout bez prodlení vláda. Reálný svět neumožňuje přestávku. Izraelci od nás očekávají, že rychle vytvoříme zodpovědné vedení, které bude pracovat pro ně. A to my uděláme,“ prohlásil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby v Izraeli vyhrál Likud premiéra Netanjahua. O výsledcích informoval zpravodaj Štěpán Macháček

Ve 120členném Knesetu by mělo zasednout 30 členů Likudu a 24 členů Sionistického svazu, kterému předvolební průzkumy připisovaly podstatně lepší výsledek. Jako třetí nejsilnější vyšla z voleb formace spojující čtyři arabské strany, získala 14 křesel.

Pro sestavování vládní koalice je důležité pořadí i dalších stran. Budoucnost existuje Jaira Lapida, jehož Netanjahu po loňské roztržce z vlády vyloučil, má 11 křesel a nově vytvořená středopravicová strana Kulanu (Všichni) Mošeho Kahlona deset.

Strana Židovský domov Naftaliho Bennetta si udržela svých dosavadních osm křesel a mohla by se opět stát hlavním koaličním partnerem Likudu. Strana ministra zahraničí Avigdora Liebermana Izrael je náš domov překvapila šesti mandáty, protože průzkumy jí dávaly stěží šanci dostat se do parlamentu.

Vítězství Benjamina Netanjahua už komentovali i Palestinci. Podle hlavního vyjednavače Sá´iba Irikáta teď palestinské vedení zesílí snahy o připojení se k mezinárodním institucím. Netanjahu v předvolební kampani prohlásil, že v případě jeho vítězství žádný palestinský stát nevznikne.

Dá se očekávat i to, že se budou nadále zhoršovat i vztahy se Spojenými státy, dokud bude prezidentem Barack Obama, a bude se zřejmě i prohlubovat mezinárodní izolace Izraele.

Štěpán Macháček, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme