Volby v Kosovu končí. Až na několik incidentů proběhly v klidu
V 19 hodin se v Kosovu zavřou volební místnosti. Kosované volili nový parlament poprvé od deklarace nezávislosti v roce 2008. Srbská menšina na severu Kosova ale k volbám nepřišla, protože kosovské instituce neuznává.
Milion šest set tisíc oprávněných voličů v Republice Kosovo dnes volí nový parlament. Policie zaznamenala několik menších incidentů, které jsou důsledkem napětí mezi většinovými Albánci a menšinovými Srby. Ti na severu Kosova volby převážně bojkotovali.
„Volby probíhají v klidu, začaly v sedm hodin ráno a zaznamenali jsme docela velký zájem, z osmi set registrovaných voličů převážně srbské národnosti, už odvolila stovka,“ říká předsedkyně místní komise v Klokotu Deana Stojanovićová. Volby tady monitoruje i český pozorovatel Jan Jiránek:
Na rozdíl od jihu vládne na severu Kosova napětí odehrál se tady jeden z incidentů. Kosovské úřady tam vyslaly mobilní hlasovací místnosti, ale skupina asi 40 místních Srbů je přivítali protesty a házením dělbuchů. Dá se očekávat, že na severu Kosova bude volební účast minimální.
Opačná je situace v enklávách na jihu a kolem hlavního města Prištiny, potvrzuje Raphael Naegeli z Mezinárodní civilní kanceláře evropského představitele pro Kosovo.
„Viděl jsem docela slušný počet kosovských Srbů u voleb v Klokotu. Vládne tu velmi přátelská a konstruktivní atmosféra. Ptal jsem se Srbů, proč se nepřipojili k bojkotu voleb a většinou mi odpověděli, že nechtějí ztratit možnost rozhodnout o své budoucnosti, a to je velmi povzbudivé,“ říká Naegeli.
V sousední obci Dardane žijí Albánci. Volební místnost mají ve škole, kde je po poledni velmi rušno.
Volby probíhají dobře. Do 12 hodin hlasovalo 15 procent voličů. V minulých volbách tady zvítězila Demokratická strana Kosova a teď to asi bude podobně.
„Pokud jde o Srby, je nám líto, že ti ze severu se voleb neúčastní. Je to pro ně velmi důležité, protože i oni byli a jsou součástí Kosova,“ říká kosovský Albánec Mehmet.
Tamní situace se v poslední době uklidnila. Kolem srbských enkláv už nejsou bezpečnostní ploty a nehlídkují tam nocí vojáci KFOR
Podle českého pozorovatele Jana Jiránka bude záviset na tom, jak se bude vyvíjet slibovaný dialog mezi Prištinou a Bělehradem, který má začít po volbách a zformování nové vlády.