Volby v Kosovu podle odhadů vyhrála strana premiéra Thačiho

Nedělní kosovské volby podle prvních odhadů vyhrála Demokratická strana Kosova premiéra Hašima Thačiho. Hlasování se podle Ústřední volební komise zúčastnilo 48 procent oprávněných voličů. První oficiální výsledky komise oznámí v průběhu pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Favoritem kosovských voleb je Demokratická strana Kosova Hashima Thačiho (na snímku) | Zdroj: ČTK

Demokratická strana Kosova získala podle průzkumů provedených před volebními místnostmi 31 procent hlasů. Za ní se s 25 procenty umístila Demokratická liga Kosova, jejíž odchod z koalice vyvolal předčasné volby.

Pokud se tyto odhady potvrdí, novou vládní většinu bude nejspíš hledat premiér Hašim Thači, bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády. Mezinárodní společenství od nové vlády očekává především zahájení rozhovorů se Srbskem, od kterého se v roce 2008 Kosovo odtrhlo.

Hlasování se ale nezúčastnila srbská menšina žijící v severním Kosovu. „My všichni, kteří tady žijeme, jsme o volbách ani neuvažovali, protože si myslíme, že jsme se jich účastnit nemáme. Pro nás je důležité Srbsko a my jsme jeho součástí,“ řekl Českému rozhlasu student Vladica z Kosovské Mitrovice, která je rozdělená řekou na srbskou a albánskou část.

Příští premiér zdědí i tento problém, který výrazně komplikuje vnitřní i zahraniční vztahy Kosovské republiky.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme