Nacionalistické hnutí Sebeurčení vyhrálo kosovské volby. Původně protestní hnutí čeká jednání o koalici

Vítězství v předčasných kosovských volbách slaví opozice. Podle předběžných výsledků dostalo nejvíce hlasů nacionalistické hnutí Sebeurčení (Vetëvendosje). Lídr dosud vládnoucí Demokratické strany Kosova už uznal porážku. Také strana současného kosovského premiéra Ramushe Haradinaje skončila v roli poražených.

Priština Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vítězného hnutí kosovských voleb Sebeurčení Albin Kurti.

Předseda vítězného hnutí kosovských voleb Sebeurčení Albin Kurti. | Foto: Florion Goga | Zdroj: Reuters

Vítězné hnutí kosovských parlamentních voleb Sebeurčení by mohlo případnou koalici vytvořit s nejtradičnější stranou Demokratickou ligou Kosova, která skončila ve volbách jako druhá a založil ji bývalý prezident a bojovník za nezávislost a lidská práva Ibrahim Rugova. Dosud byla také v opozici a prohlásila, že nevytvoří koalici s Demokratickou stranou Kosova.

Kosovské parlamentní volby by mohla vyhrát opozice, ukazují první odhady

Číst článek

Změna ve vedení země může pro Kosovo znamenat start rychlejšího boje s korupcí nebo třeba většího hospodářského rozvoje. Poražená Demokratická strana Kosova vládla jedenáct let a byla tak součástí všech vlád od té doby, kdy Kosovo získalo nezávislost v roce 2008. Za tu dobu se zde vytvořil systém nepotismu nebo „rodinkaření“ a ve státních nebo obecních podnicích pracovali rodinní příslušníci ministrů a jiných vlivných lidí.

Stále je zde potřeba mít známé, aby člověk mohl získat nějaké dobré místo. Kosovo mělo ve vládě dvacet jedna ministrů a k tomu ještě osmdesát náměstků, ale přitom je to stát, ve kterém žije necelé dva miliony obyvatel.

Tato éra možná skončí, rodinné klany ztratí svou moc a začne se zde budovat svobodnější společnost bez korupce a bez kriminality, kterou hlavně vyčítá Kosovu Evropská unie.

V Kosovu začaly předčasné parlamentní volby. O 120 mandátů soupeří 25 politických stran a koalic

Číst článek

Volební nesrovnalosti

Volby byly velice klidné a nevládní organizace zde objevily občasné nesrovnalosti. V některých místech bránili voličům, aby šli volit, a někde je naopak asi nutili se voleb účastnit, protože třeba v srbské části kosovské Mitrovici přišli lidé volit organizovaně.

Zaznamenali také 80 případů, kdy si lidé vyfotili svůj lístek, což může znamenat, že někomu chtěli poslat obrázek, že se těch voleb účastnili a taky koho v nich volili. Volební účast ale byla 44 procent, což také neznamená, že se všichni nechali přesvědčit, aby šli hlasovat.

Je možné, že někteří kosovští politici by mohli skončit před zvláštním soudem v Haagu, který začal vyšetřovat i premiéra Haradinaje. Nová vláda by oproti minulé vládnoucí delegaci měla být ochotnější vydat obviněné ke stíhání, zatím ale žádný kosovský politik nebyl obviněn. Speciální soudní komora v Haagu si je pouze předvolala k výslechu, kterého se účastnil i premiér Haradinaje, ale odmítl vypovídat. V minulé době byl již souzený Mezinárodním trestní tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Protože tribunál neměl dostatek důkazů, tak Haradinaje osvobodil.

Protestní hnutí

Může to být začátek očisty kosovské politiky a vůbec společnosti od těch, kteří se podíleli na násilnostech na civilistech v době bojů za nezávislost Kosova.

Nacionalistické hnutí Vetëvendosje-Sebeurčení vyhrálo kosovské volby. Dosud vládnoucí Demokratická strana Kosova napojená na exbojovníky UÇK uznala porážku. Příznivci Vvdosje slaví v centru Prištiny. ⁦@iROZHLAS.cz

00:28 – 07. 10. 2019

1 2

Vítězné hnutí Sebeurčení je původně protestní hnutí. Od roku 2005 zde organizovalo demonstrace v ulicích například proti mezinárodní správě Organizace spojených národů (OSN) nebo proti Severoatlantické alianci (NATO). Vůdcem tohoto hnutí je studentský předák Albin Kurti. Po získáním nezávislosti Kosova se Sebeurčení zapojilo do politické činnosti a ve volbách v roce 2010 získalo čtrnáct mandátů.

Ve volbách před dvěma lety dokonce měli mandátů nejvíc, ale část poslanců hnutí opustila, takže nebyli schopní vytvořit vládu. Na shromážděních hnutí Sebeurčení nejsou vidět kosovské vlajky ale především albánské, jedná se tedy o levicovou velmi nacionalistickou stranu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme