Volby v Německu bez jasného vítěze

Mnoho poražených ale pramálo vítězů přinesly včerejší předčasné volby v Německu. Nejvíce, asi 35 procent hlasů získaly dosud opoziční CDU/CSU. Jen o procento zaostali sociální demokraté kancléře Schrödera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angele Merkelová a Gerhard Schröder | Foto: AFP

Daleko od sestavení většinové vlády ale zůstala jak stávající rudo-zelená koalice, tak i její vyzývatelé ze stran křesťanské unie a FDP. Liberálové z FDP se nicméně po právu považují za vítěze, neboť nečekaně zaútočili na magickou desetiprocentní hranici.

Nadále se také spekuluje o variantě velké koalice sociálních a křesťanských demokratů. Včera večer tuto alternativu nevyloučil vlivný ministerský předseda Hesenska Roland Koch z CDU.

Vládnout Německu chce jak Angela Merkelová tak i současný kancléř Schröder. Merkelová si myslí, že ji k sestavení vlády opravňuje prosté vítězství její formace. "Rudo-zelená vláda byla voliči zbavena moci, to je dobrá zpráva", zopakovala v průběhu večera několikrát Merkelová. Současný kancléř ale poselství dané voliči interpretuje přesně obráceně.

"Cítím se být pověřený postarat se o to, aby této zemi vládla i v příštích čtyřech letech stabilní vláda pod mým vedením!,"zářil evidentně spokojený Gerhard Schröder.

SPD by teď se stranou Zelených musela k vytvoření většinové vlády přibrat buď postkomunisty z Levicové strany, což se zdá být vyloučené nebo oslovit liberály a vytvořit takzvanou semaforovou koalici. "Žádná semaforová koalice s FDP nebude! To je názor předsedy strany Westerwelleho, to je názor předsednictva strany, které ho jednomyslně potvrdilo a je to i názor stranického sněmu," rozmetal hned v zárodku naděje na další možnou koaliční variantu sám šéf liberálů Guido Westerwelle.

Milan Kopp, Jiří Hošek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme