Volby v Německu vyhrála CDU Angely Merkelové. Mohla by dokonce vládnout úplně sama

V Německu skončily volby do Spolkového sněmu. Podle průběžných výsledků by měla se 42 % vyhrát pravicová koalice CDU/CSU, kterou vede kancléřka Angela Merkelová. S takovouto podporou by dokonce získala většinu a mohla vládnout sama. Opoziční SPD má 25,8 % hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová slaví velký úspěch ve volbách | Zdroj: Reuters

Do Spolkového sněmu by se měli dostat ještě zástupci Die Linke, která získala 8,4 % a Zelení, kteří mají podporu 8,1 % obyvatel.

Naopak strana FDP, která v posledních čtyřech letech s CDU tvořila koalici, se podle průběžných výsledků nevyhoupla nad pětiprocentní hranici, která je minimem pro vstup do parlamentu.

Kancléřka Merkelová se nechala slyšet, že lituje toho, že se FDP přes pětiprocentní hranici nedostala.

Do Bundestagu se zřejmě nedostane ani euroskeptická strana Alternativa pro Německo. Celý večer napjatě očekávala výsledky, ale aktuálně je to jen 4,7 %.

V berlínské centrále CDU v domě Konráda Adenauera se slaví. Odhady pro stranu totiž hovoří lépe než předvolební průzkumy, podle nichž měla CDU získat o 2 % méně. 42 % je nejlepší výsledek za posledních 20 let.

Němečtí voliči rozhodují o budoucím složení parlamentu. Někteří mají jasno, jiní váhají

Číst článek

„Je to super výsledek. V první řadě chci poděkovat voličům za tak velkou důvěru, jakou CDU dali. Mohu slíbit, že s ní budeme nakládat zodpovědně a s rozvahou,“ neskrývá nadšení z přesvědčivého vítězství Angela Merkelová.

„V příštích čtyřech letech uděláme všechno pro to, aby to byly pro Německo úspěšné roky. Teď budeme čekat na konečné výsledky voleb. Je těžké předpovědět, co budeme dělat dál, budeme se o tom bavit zítra na stranických schůzkách, až budeme znát definitivní výsledky,“ pokračuje.

V centrále CDU v Berlíně se bouřlivě oslavuje | Foto: Reuters

Vítězství CDU znamená stabilitu a jakousi stagnaci. Z výsledků voleb je zřejmé, že Němečtí obyvatelé jsou spokojení a nechtějí žádné velké změny. Angela Merkelová je oblíbená napříč sociálními vrstvami v Německu.

„Pokud se opravdu stala absolutní vítězkou voleb, musela by pak hledat lidi, kteří by ji příležitostně podpořili. Když se budou výsledky vlády a opozice rovnat plus minus jeden hlas, ona bude muset hledat cesty, jak prosazovat politická východiska. To pro ni bude obrovský problém,“ domnívá se publicista Jaroslav Šonka.

CSU, která v Bavorsku zastupuje CDU, přišla s požadavkem, že by se pro cizí osobní auta mělo na německých dálnicích zavést mýtné. Takových požadavků se může postupem času objevit víc.

Bavorská strana je navíc poněkud skeptičtější, co se týká pohledu na Evropskou unii. CDU se ale bez její podpory a voličské základny v Bavorsku neobejde.

I kdyby CDU/CSU nezískala většinu, levicové koalice se obávat nemusí. Peer Steinbrück, který stojí v čele opoziční SPD, odmítá jakoukoli možnost koalice se Zelenými a stranou Die Linke. Podle něj je spolupráce absolutně vyloučena.

Příznivci Angely Merkelové mají i jednotná trička s nápisem „Angie“ | Foto: Reuters

Klára Stejskalová, ČRo, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme