Volby v Rakousku: Vyhráli lidovci

Lidová strana kancléře Wolfganga Schüssela vyhrála podle prvních odhadů dnešní volby do rakouské sněmovny. Dosud nejsilnější sociální demokraté skončili poprvé od roku 1970 za lidovci, ačkoli si podle odhadu polepšili o téměř 4 procenta. Nejvýraznější změna oproti minulým volbám v roce 1999 se rýsuje u nacionalistické strany svobodných, která ztratila zhruba dvě třetiny voličů. Zelení si v porovnání s volbami před třemi lety polepšili. Normálně by tyto volby měly být až na podzim příštího roku. Protože ale koalice Svobodných s Lidovci po dvaapůlleté spolupráci ztroskotala, provází je mimořádná atmosféra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouská vlajka | Foto: CIA

"Pokud tyto výsledky souhlasí, pak je tu největší politické zemětřesení v poválečné historii Rakouska." Těmito slovy ohlásila televizní moderátorka překvapivé odhady výsledků dnešních mimořádných voleb. Důvody k oslavám má pouze ÖVP, strana lidová dosavadního spolkového kancléře Wolfganga Schüssela. Získala 42,3 procenta hlasů a poprvé ve své historii se dostala na první místo. Naopak SPÖ sociální demokracie poprvé za 36 let nebude první. V dnešních volbách získala pouze 36,9 procenta. Zelení se musí spokojit pouze s 8 procenty, místo původně očekávaných až 15.

Největší ztráty utrpěla Haiderova strana Svobodných. Téměř dvě třetiny voličů se k ní obrátilo zády. Takový pokles tady nikdy žádná strana nezažila. Výsledky se mohou změnit, jedno je však už teď jasné. Situace po volbách bude v Rakousku obtížná a sestava vlády velmi těžká.

Voliči se podle názorů odborníků stali kritičtějšími a jsou ochotni změnit stranu, pokud jsou s ní nespokojení. V mnoha volebních místnostech je dnes plno, jak potvrzuje jedna z typických voličů Zelených, paní Pichlerová. "Ano to souhlasí, pokud si vzpomínám, tak velký nával jsem o volbách sotva zažila. Dnes jsem dokonce stála ve frontě, abych mohla volit, a to se mi ještě nestalo," říká asi 30letá Vídeňanka.

Volební účast byla ještě vyšší než při předchozích parlamentních volbách v roce 1999, kdy volilo 80 procent oprávněných voličů. Tentokrát činila 80,5 procenta.

Český rozhlas požádal o zhodnocení předběžných výsledků rakouských parlamentních voleb českého velvyslance ve Vídni Jiřího Grušu: "Ta věc se těžko hodnotí, protože je velmi čerstvá. Principiálně a tay na základě pocitu a prvních výsledků se dá říci, že došlo k výrazné redukci populistických tónů v Rakousku, což pro naše budoucí vztahy může mít pozitivní význam."

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme