Volby v Ramalláhu očima Jaromíra Janeva

Palestinské volby skončily velkým vítězstvím Hnutí islámského odporu Hamas. Už teď tento fakt mění politickou mapu palestinských území s dalekosáhlými důsledky zejména v mírovém procesu. Náš zpravodaj na Blízkém východě Jaromír Janev monitoroval palestinské volby přímo na místě ve správním středisku Ramalláhu, odkud poslal svou reportáž.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Ramalláhu

Volby v Ramalláhu | Foto: Jaromír Janev


Jak vidí Palestinci samotní své volby? A proč přišli volit?
"Musíme volit, cítím to jako povinnost."
"Přišla jsem, abychom zvolili lepší budoucnost."
"Hlavní je, že to jsou demokratické volby, můžete si vybrat koho chcete."
"Cítím svobodu. Víte, já a můj muž jsme rodina, ale každý volíme někoho jiného a respektujeme se."

Volička Fatahu, která se snažila také na poslední chvíli připomenout název vladnoucího hnuté voličům, mi řekla proč volila Fatah a proč jej doporučuje ostatním. "Hnutí Fatah je umírněná organizace, na své kandidátce má všechny vrstvy obyvatel -muslimy, křesťany i nezávislé, a dokáže zajistit prosperitu."

Před volebním střediskem v evangelické škole v Rámalláhu stál mladík, který se celý zahalil do zelené vlajky hnutí Hamas. Na hlavě měl také čelenku s verši z Koránu, ze svaté knihy islámu. Proč volí Hamas? "Kvůli náboženství, islámu a také proto, že dokáže zabezpečit jistotu obyvatelstvu a nezávislost."

Ale než mi volič a zřejmě i člen Hamasu odpověděl, on i jeho kamarád měli starost, abych je nevyfotil a zajímali se, jestli mé nahrávací zařízení také nepořizuje fotografie. "Ne, ne, toto jen nahrává zvuk, fotoaparát mám tady a nebudu vás fotit."

Volby v Evangelické škole v Ramalláhu | Foto: Jaromír Janev

Zveřejněné fotografie by je totiž mohly diskvalifikovat jako bojovníky Hamasu a případně i jako sebevražedné atentátníky. V Evropě a ve Spojených státech je vidíme jako teroristy. Hnutí islámského odporu jim říká bojovníci, kteří obětují svůj život. A mezi stoupenci Hamasu a nejen mezi nimi se tady těší velké vážnosti, protože z pohledu místních obyvatel obětovali to nejcennější - svůj život. Bohužel se už nemluví o nevinných obětech mezi izraelskými civilisty.

Volební manažer takzvané Třetí cesty Firás, jehož hnutí se známou političkou Hanán Ašrávíovou získalo dvě křesla v parlamentu, zmínil záměr svého hnutí. "Chtěli jsme voličům, kteří odmítají volit Hamás i Fatah, nabídnout alternativu, zlatou střední cestu."

Částečně se jim to podařilo stejně jako dalším třem menším uskupením. Dohromady si rozdělily o něco málo víc než deset procent míst v parlamentu. Musím říct, že volby proběhly skutečně svobodně a demokraticky, od příprav, přes provedení, vyhlášení výsledků a i chování poraženého Fatahu. Proto také na konci volebního dne oslavovali všichni. Hnutí Hamas zvítězilo i pro samotné Palestince naprosto překvapivě. Jak s tím vítězové voleb naloží, se teprve uvidí.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme