Volby v Sasku-Anhaltsku podle odhadů vyhrála CDU s 36 procenty. AfD skončila druhá s 22,5 procenta

Nedělní zemské volby v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko podle odhadů televize MDR jasně s 36 procenty vyhrála konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU) premiéra Reinera Haseloffa. Na druhém místě skončila s 22,5 procenta hlasů protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která mírně zaostala za výsledkem voleb před pěti lety, kdy získala 24,3 procenta.

Berlín (Aktualizováno: 21:00 6. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Reiner Haseloff

Předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Reiner Haseloff | Foto: Christian Mang | Zdroj: Reuters

Na třetím místě skončila s 11 procenty postkomunistická Levice, následovaná sociálními demokraty (SPD) s 8,5 procenta hlasů.

Německo nebude považovat Česko za epidemicky rizikové. Od neděle ho vyřadí ze seznamu

Číst článek

Zelení a liberálové (FDP) dostali podle odhadů shodně 6,5 procenta hlasů. Pro FPD, pokud se odhady potvrdí, to po deseti letech znamená návrat do zemského sněmu.

Odhadovaný výsledek CDU je značným překvapením, neboť konzervativní strana dosluhující kancléřky Angely Merkelové v předvolebních průzkumech v Sasku-Anhaltsku dosahovala maximálně 30procentní podpory.

CDU v Sasku-Anhaltsku takového výsledku dosáhla naposledy v roce 2006, kdy jí hlas odevzdalo 36,2 procenta zúčastněných voličů.

Zemské volby před pěti lety CDU vyhrála, obdržela tehdy 29,8 procenta.

‚Osobní vítězství‘

O AfD mnozí komentátoři spekulovali, že by v neděli mohla svým volebním ziskem překvapit.

Po dobu tří let 30 500 korun měsíčně. V Německu výzkumníci zjišťují, jak nepodmíněný příjem změní lidi

Číst článek

Někteří nevylučovali, že by protiimigrační strana mohla sahat po vítězství. Snahou volby vyhrát se netajil ani premiérský kandidát AfD Oliver Kirchner.

Pokud se potvrdí dosavadní předpovědi, bude moci ve vládě v Sasku-Anhaltsku pokračovat premiér Haseloff, pro kterého to bude znamenat třetí mandát ministerského předsedy.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak již odhady okomentoval jako senzační výsledek. „Je to osobní vítězství Reinera Haseloffa,“ uvedl.

Sasko-anhaltský premiér Haseloff je vítězstvím své CDU v zemských volbách nadšen, spokojená je i AfD. Naopak Levice hovoří o porážce.

„Je to vymezení se proti krajní pravici,“ řekl Haseloff. Dodal, že výsledek je jasným vzkazem vnějšímu světu.

Sasko-Anhaltsko patří k nejméně lidnatým spolkovým zemím, hlasovat zde mohlo asi 1,8 milionu lidí. Nedělní zemské volby ale byly poslední před zářijovými parlamentními, ve kterých Německo bude vybírat nástupce kancléřky Merkelové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme