Volby v Severním Porýní–Vestfálsku rozhodnou i o budoucnosti německé vlády

Severní Porýní-Vestfálsko, hospodářský tahoun Německa, si v neděli zvolí nový parlament. Voliči ale nerozhodnou jen o novém vedení nejlidnatější spolkové země, ale do značné míry také o osudu celého Německa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolín nad Rýnem

Kolín nad Rýnem | Foto: Jan Rosenauer

Pokud tam totiž vládu křesťanských demokratů a liberálů vystřídá sociální demokracie, ztratí kancléřka Angela Merkelová a její Křesťansko-demokratická unie (CDU) většinu ve Spolkové radě. Prosadit důležité reformy by pak pro ni bylo velmi obtížné.

Šance obou hlavních rivalů jsou podle posledních průzkumů vyrovnané, většinou ale lehce vede Křesťansko-demokratická unie. Jak se ale zdá, ani jedné straně se nepodaří získat většinu, a to ani s jejich přirozenými partnery.

Přehrát

00:00 / 00:00

Markéta Bartošová hovořila o předvolební situaci v Severním Porýní - Vestfálsku na Rádiu Česko

Na jedné straně tedy stojí černo-žlutí, koalice, která vládne na spolkové úrovni - unijní CDU a CSU a liberálové. Na straně druhé jsou sociální demokraté a zelení. Oba dva bloky mají přibližně po 45 procentech. Boj bude tedy velice tuhý.

Jüregn Rüttgers, který vede kandidátku CDU/ CSU, nechce vládu v zemi pustit. Sociální demokracie by naopak s chutí vydobyla zpět vládu nad touto důležitou spolkovou zemi, která bylo její baštou skoro 40 let.

Jazýčkem na vahách postkomunisté?

Jazýčkem na vahách, alespoň podle některých komentářů, by mohla být postkomunistická levice, která v jiných spolkových zemích poměrně bodovala, už nejen v těch postkomunistických. SPD ale s nimi spolupracovat nechce. V televizi ZDF to potvrdila místopředsedkyně SPD Hannelore Kraftová:

„Ne, říkáme to už pět let, levice Oskara Lafontaina pro nás není koaličním ani vládním partnerem. Musíme se dívat na to, co mají v programu a jací lidé tam dělají politiku.“

Nadcházející hlasování bude pro CDU i svobodné demokraty (FDP) zároveň prvním testem přízně voličů po loňských celostátních volbách. Ta podle průzkumů výrazně poklesla.

CDU škodí sponzorská aféra

Klíčovou postavou nadcházejících voleb je dosavadní předseda zemské vlády Jürgen Rüttgers (CDU). Jeho vyhlídky zhoršuje velká sponzorská aféra, která zasáhla CDU. Strana údajně přijímala peníze od nejrůznějších subjektů, firem i dalších institucí, ovšem za odpovídající protislužby. Aféra velice poškodila pověst Rüttgerse a mediální obraz, o který se snaží. CDU skandál stál několik procentních bodů.

Pokud ale Rüttgers sponzorskou aféru ustojí a obhájí post ministerského předsedy, stane se poměrně silným hráčem i na spolkové úrovni. Již dlouho kolují zvěsti o tom, že si přeje jednou pohřbít politickou kariéru kancléřky Angely Merkelové.

V případě, že křesťanští demokraté s liberály v Severním Porýní – Vestfálsku prohrají, budou mít velké potíže prosadit velké reformy v Národní radě. Ta je totiž sestavena ze zástupců spolkových zemí a lidnaté Severní Porýní vestfálsko tam má velké slovo. Vláda Angely Merkelové by potom asi musela slevit z mnoha svých plánů, což se týká zejména zdravotnictví a jaderné energie.

Německá vláda chce totiž ponechat v provozu všech sedmnáct zbývajících jaderných reaktorů, a obejít tak stávající atomový zákon. Ten ukládá, aby byly dva nejstarší reaktory postupně odpojeny ze sítě. Jenže sociální demokraté jsou proti a teď čekají na svou příležitost, aby této změně zabránili.

Markéta Bartošová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme